font_preload
PL / EN
Energetyka Ropa 13 marca, 2017 godz. 7:30   
Marcin Jastrzębski
KOMENTUJE: Marcin Jastrzębski

Jastrzębski: Historyczne wyniki Grupy Lotos (WIDEO)

Marcin Jastrzębski Marcin Jastrzębski. Fot. LOTOS

– Na wyniki finansowe wpłynęły uwarunkowania wewnętrzne jak i zewnętrzne. Nasze działania zmierzają do tego, aby jak najlepiej wpływać na ten wynik. Zmiany cen produktów oraz cen dolara, cena baryłki przekładają się na poprawę wyniku spółki za zeszły rok – w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl prezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski podsumowuje wyniki za 2016 r.

Skonsolidowany wynik operacyjny wg LIFO (EBIT LIFO) wzrósł o 175% r./r. i osiągnął poziom 1,9 mld zł. W 2016 roku skonsolidowany zysk netto przekroczył poziom 1 mld i był najwyższy w historii spółki. Dla porównania w 2015 r. LOTOS zanotował 0,3 mld straty netto.

W ubiegłym roku LOTOS osiągnął rekordowy przerób ropy naftowej na poziomie blisko 10,4 mln ton. Wykorzystanie zdolności przerobowych rafinerii w Gdańsku kształtowało się na poziomie 99%. Średnie dzienne wydobycie ze złóż zlokalizowanych w Norwegii, Polsce i na Litwie wyniosło ponad 26,6 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej).

LOTOS odnotował najlepsze wyniki w historii, mimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego. Średnioroczne notowania ropy Brent spadły o 17% r./r. i wyniosły 43,58 USD/bbl. Jeszcze bardziej, bo o 29% spadły średnioroczne notowania gazu (wg. National Balancing Point) osiągając cenę 25,84 USD/boe.

 

Jakóbik: Lotos musi inwestować by utrzymać wydobycie ropy (RELACJA)