font_preload
PL / EN
Alert PAP 7 stycznia, 2019 godz. 15:45   
REDAKCJA

JPMorgan: Sprzeciw KE wobec ustawy o rekompensatach cen energii jest bardzo możliwy

UE Unia Europejska Komisja Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Bardzo możliwe, iż Komisja Europejska wyrazi sprzeciw wobec obowiązującej w Polsce od 1 stycznia ustawy o rekompensatach wzrostu cen energii – ocenili analitycy JPMorgan w raporcie datowanym na 4 stycznia.

„Bardzo możliwe, że Komisja Europejska wyrazi sprzeciw wobec decyzji (polskiego rządu o wprowadzeniu rekompensat – PAP). Po pierwsze, mechanizm rekompensat może potencjalnie zostać zakwalifikowany jako pomoc publiczna, czego zabrania prawo UE. Po drugie, fakt iż przychody ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 (…) służą do wspierania producentów energii, którzy w znacznym stopniu polegają na węglu, w celu utrzymania taryf poniżej poziomów rynkowych, przeczy celowości działania rynku uprawnień CO2” – napisano w raporcie.

Komisja Europejska oczekuje, że polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii w Polsce – poinformowała w ub. czwartek w Brukseli rzeczniczka tej instytucji Mina Andreewa.

W Polsce 1 stycznia weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona ustabilizowanie cen sprzedaży energii dla odbiorców końcowych w 2019 r., przy jednoczesnym zrekompensowaniu spółkom energetycznym strat z tego tytułu. Ustawa zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej o 95 proc., a także przewiduje rekompensaty dla firm obrotu energią elektryczną. Na ten cel zaplanowano 4 mld zł, które będą wypłacone na wniosek spółek przez specjalnie powołany Fundusz Wypłaty Różnicy Cen.

Polska Agencja Prasowa