font_preload
PL / EN
Alert PAP 14 listopada, 2017 godz. 10:15   
REDAKCJA

JSW będzie produkować głównie węgiel koksowniczy

koksownia-debiensko Koksownia Dębieńsko / fot. JSW
JSW zakłada w nowej strategii na lata 2017-30, że najpóźniej w 2020 roku węgiel koksowy będzie stanowił ok. 80 – 85 proc. ogółu produkcji spółki – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski w odpowiedzi na interpelację poselską.

„JSW finalizuje też prace nad nową strategią na lata 2017 – 2030. Zgodnie z nią, najpóźniej w 2020 roku węgiel koksowy będzie stanowił około 80 – 85 procent ogółu produkcji. Ten surowiec osiąga wyższe ceny, a popyt na niego rośnie, gdyż stanowi bazę do produkcji stali” – napisał minister.

Poinformował, że JSW kontynuuje inwestycje, które uległy częściowemu zawieszeniu z powodu kryzysu na rynku surowcowym. Pozyskała finansowanie na realizację kluczowych inwestycji w kopalni Budryk oraz kopalni Knurów-Szczygłowice w postaci modernizacji Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla. Celem tych projektów jest zwiększenie wielkości produkcji, rozpoczęcie produkcji węgla koksowego typu 35 oraz zwiększenie uzysku węgla koksowego ogółem w produkcji. Wartość inwestycji oszacowano na 414,5 mln zł.

Minister poinformował, że w tym roku zakończono głębienie Szybu I Bzie.

„Jest on gwarancją rozwoju kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie oraz Grupy Kapitałowej JSW. Nowy szyb pozwoli dotrzeć do jednego z największych złóż węgla koksowego w Europie. Inwestycja kosztowała ponad 300 mln zł. Wielkość zasobów występujących w tych złożach szacowana jest na ponad 300 mln ton. Dzięki ich udostępnieniu i zagospodarowaniu żywotność kopalni Borynia-Zofiówka Jastrzębie będzie przedłużona co najmniej do 2051 roku” – napisał Tchórzewski.

Jastrzębska Spółka Węglowa zdefiniowała ponad 230 inicjatyw, które do 2025 roku przyniosą około 1,6 mld zł oszczędności.

Minister podał, że działania dotyczą obszaru optymalizacji zatrudnienia, struktury organizacyjnej oraz inicjatyw operacyjnych w obszarach produkcji, handlu i zakupów. Długoterminowe oszczędności wyniosą około 2 mld zł. W wyniku wspólnych działań udało się obniżyć koszty pracy o około 400 mln zł średniorocznie.

Polska Agencja Prasowa