Kanada inwestuje w badania nad reaktorami modułowymi

2 lipca 2018, 11:15 Alert

Rząd kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik przeznaczy 10 mln CAD na ustanowienie tej prowincji liderem w dziedzinie badań nad technologią małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Minister Energii Rick Doucet ogłosił w Sain John, że rząd postrzega rozwój energetyki jako sposób na rozwój ekonomiczny prowincji i jest zainteresowany prowadzeniem badań nad wprowadzeniem technologii niskoemisyjnych do bilansu energetycznego. Zamierza prowincję Nowy Brunszwik zrobić liderem w dziedzinie reaktorów SMR i w tym celu przeznaczy 10 mln CAD na dotacje dla firmy New Brunswick Energy Solutions Corporation, która ma stworzyć klaster badawczy w oparciu o elektrownię jądrową Point Lepreau, w której pracuje reaktor Candu-6. Doucet stwierdził, iż prowincja Nowy Brunszwik musi poszerzyć swój udział w nowych i rozwijających się sektorach i jest dobrze przygotowana, aby odgrywać rolę lidera w rozwoju małych reaktorów modułowych.

Gaëtan Thomas – dyrektor korporacji, która jest liderem prowincji w dziedzinie innowacji wyraził zadowolenie z powierzonego zadania i jest przekonany, że przyszłe badania nad konstrukcją SMR przyniosą zatrudnienie i dochody dla całej prowincji.

W Polsce również rozwijane są programy badawcze związane z nowymi innowacyjnymi technologiami reaktorowymi, włącznie z budową w kraju prototypowego reaktora małej mocy. Podjęta została inicjatywa budowy reaktora wysokotemperaturowego (HTR), który oprócz energii elektrycznej mógłby dostarczać ciepła procesowego dla dużych zakładów przemysłowych, zmniejszając tym samym zużycie gazu ziemnego. W ramach tego projektu Minister Energii powołał zespół doradczy, który przeanalizował możliwości wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.

Jednym z pierwszych kroków w stronę technologii HTR w Polsce może być budowa w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku niewielkiego badawczego reaktora wysokotemperaturowego o mocy cieplnej 10 MW, wytwarzającego 4MW mocy elektrycznej. NCBJ podpisało już w tej sprawie list intencyjny z brytyjskim konsorcjum U-Battery.

North Shore News/Huddle/ME/NCBJ/CIRE.pl