Karnowski: W 2014 roku powrót do prywatyzacji TK Telekom

9 października 2013, 10:36 Infrastruktura

Jak zwraca uwagę Jakub Karnowski, prezes PKP, w wywiadzie zamieszczonym na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, PKP Cargo jest nie tylko liderem towarowych przewozów kolejowych w Polsce, ale drugą największą – po Deutsche Bahn – spółką w Unii Europejskiej.

– Ważnym elementem, gdy myślimy o zainwestowaniu pieniędzy w akcje PKP Cargo, jest także to, że w tej chwili trwa boom inwestycyjny na polskich torach. Po wielu latach zaniedbań w tym zakresie obecnie wydawana jest duża ilość pieniędzy po to, by podnieść standard linii kolejowych. Do 2020 r., w następnej perspektywie budżetowej Unii, wydamy na ten cel prawie 25 mld zł – mówi Jakub Karnowski.

Prezes PKP dodaje, że w tej chwili trwa proces przygotowania do sprzedaży pakietu akcji PKP Cargo i debiutu. Proces ten obejmuje również rozmowy z potencjalnymi inwestorami z Polski i z zagranicy. Karnowski zaznacza, że nie wyklucza żadnych podmiotów jako potencjalnych inwestorów – dotyczy to również OFE.

Jakub Karnowski deklaruje, że w przyszłym roku zamierza wznowić proces sprzedaży TK Telekom.

– TK Telekom jest z kolei przykładem, że nie prywatyzujemy za wszelką cenę. W momencie pojawienia się mnie i moich współpracowników w PKP, Telekom był najbardziej przygotowany do prywatyzacji. Niestety, w następnych miesiącach miało miejsce załamanie na rynku telekomunikacyjnym – mówi Karnowski. – Spadek w ciągu roku o ok. 50 proc. spowodował, że staliśmy się niewolnikiem wycen, które były przygotowane na potrzeby procesu prywatyzacyjnego. Po prostu nie było możliwe sprzedać tę spółkę za kwotę, która widniała w wycenach.