Karpiński: O współpracy z Japonią. Atom, OZE, węgiel, i transport

2 września 2014, 07:09 Atom

– Współpraca między Polską a Japonią odbywa się na zasadzie win-win. Ponad 300 japońskich firm działających w Polsce tworzy około 40 tys. miejsc pracy. Japonia jest też bardzo dobrym wzorcem w dziedzinie transferu i komercjalizacji wiedzy, a to jeden z naszych absolutnych priorytetów – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa podczas spotkania z Makoto Yamanaka, ambasadorem Japonii, które odbyło się 28 sierpnia w budynku MSP.

Rozmowa dotyczyła współpracy polskich i japońskich firm, inwestycji japońskich w Polsce, transferu technologii do gospodarki oraz przebiegu procesu prywatyzacji.

– Inwestorzy japońscy bardzo dobrze oceniają współpracę z polskim ministerstwem skarbu. Przykładem udanej inwestycji jest choćby firma Bridgestone. Jakość produktów i jakość pracy w fabryce, którą kupiła ta firma znacznie przerosła nasze oczekiwania – powiedział Makoto Yamanaka.

Japońskie firmy współpracują z polskimi przedsiębiorstwami przy okazji realizacji wielu kluczowych inwestycji, np. w energetyce czy w górnictwie. Na przełomie lipca i sierpnia działanie rozpoczęła kopalnia miedzi i molibdenu w Chile – Sierra Gorda. To wspólna inwestycja polskiego KGHM i japońskiego Sumitomo Metal Mining. Spółka Skarbu Państwa jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie. Sumitomo Metal Mining to trzeci pod względem wielkości producent niklu i złota w Japonii. Kopalnia będzie jednym z największych na świecie producentów molibdenu. Po uruchomieniu produkcji kopalnia Sierra Gorda będzie wydobywać 110 tys. ton rudy dziennie i produkować 120 tys. ton miedzi rocznie.

– To bardzo ważna inwestycja, która jest przykładem udanej współpracy Polski i Japonii w kraju trzecim. Mam nadzieję, że i takich form współpracy będzie więcej – powiedział Makoto Yamanaka.

Japońskie spółki są także zaangażowane w polskie projekty energetyczne, m.in. budowę największego w Polce bloku opalanego węglem kamiennym w Elektrowni Kozienice. Budowę z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii japońskich realizuje konsorcjum Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimeks-Mostostal.

W 2014 r. najbardziej perspektywiczne obszary dotyczące inwestycji japońskich w Polsce  to m.in. energetyczny (energetyka odnawialna, jądrowa), sektor rolno-spożywczy, chemiczny, finansowy oraz transportowy.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa