Katar kolejną ofiarą taniej ropy

11 września 2015, 07:00 Alert

(Neftegaz.ru/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformował portal Neftegaz.ru, aby zmniejszyć presję finansową, 1 września Katar wyemitował warte 4,1 mld dolarów obligacje, wykorzystując niskie koszty pożyczek dla uzupełnienia środków finansowych, uszczuplonych przez spadki cen ropy.

Podobne działania podjęła Arabia Saudyjska, która w związku ze spadkiem cen ropy naftowej zapowiedziała zmniejszenie wydatków budżetowych i emisję dodatkowych obligacje z tytułu deficytu.

Jeden z największych eksporterów ropy zderzył się z deficytem budżetowym po tym jak cena ropy spadała poniżej 50 dolarów za baryłkę. Według słów saudyjskiego ministra finansów dla pokrycia dziury w budżecie potrzebne są dodatkowe instrumenty oprócz wykorzystania środków z funduszu rezerw. Jego zdaniem redukcja wydatków będzie dotyczyła przynajmniej sfery edukacji, ochrony zdrowia i projektów infrastrukturalnych. W czerwcu władze wykorzystały z funduszu rezerw 82 mld dolarów pozostawiając w nim 650 mld dolarów. Oczekuje się do końca roku zmniejszy się on do 629 mld.

Zgodnie z oficjalnymi danymi Rijadu w 2015 roku deficyt budżetowy osiągnie poziom tylko 39 mld dolarów. Jednakże według oceny Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wskaźnik ten będzie kilkukrotnie większy i wyniesie 130 mld dolarów. Arabia Saudyjska wyemitowała warte 27 mld dolarów obligacje aby częściowo uzupełnić deficyt. Do końca roku zaplanowano emisję dodatkowych obligacji.

Według danych MFW oczekiwane jest spowolnienie wzrostu gospodarczego z 3,5 procent w roku ubiegłym do 2,8 procent w tym roku oraz 2,4 procent w 2016 roku. Jednak według danych ministerstwa finansów Arabia Saudyjska z powodu zwiększenia wydobycia ropy naftowej w drugim kwartale 2015 roku wzrost gospodarczy wyniósł 3,8 procent lecz zarówno w chwili obecnej jak i w pierwszym kwartale wskaźnik ten osiągnął poziom tylko 2,4 procenta. W czerwcu Rijad wydobywał dziennie 10,6 mln baryłek dziennie. Natomiast w lipcu – 10,4 mln baryłek.

Jak zauważa portal Neftegaz.ru kto mógł ten otrzymał pożyczki bezpośrednio od klientów – Wenezuela na przykład otrzyma od Chin 5 mld dolarów kredytu dla zwiększenia wydobycia ropy oraz zwiększenia jej eksportu do Państwa Środka.

Portal podkreśla, że Katar przyłączył się do inicjatywy Wenezueli o bezpośrednich rozmowach z Arabią Saudyjską o przyszłości cen ropy i do zaproszenia Rosji do dialogu z Rosją.

Warto przypomnieć, że podczas odbywającej się w Singapurze konferencji prasowej Financial Times Commodities prezes Rosnieftu  Igor Sieczin  stwierdził, że OPEC zaoferowała Rosji stanie się członkiem kartelu jednakże Moskwa zamierza pozostać obserwatorem.