Katar wprowadził dzielone dostawy LNG. ,,Nowy poziom wydajności”

25 sierpnia 2017, 07:15 Alert

Firmy Qatargas Operating Company Limited (Qatargas) oraz RasGas Company Limited (RasGas) z powodzeniem zakończyły pierwszy wspólny przeładunek LNG dla dostaw, które następnie zostały podzielone.

Ta innowacyjna metoda wieloportowego dostarczenia pojedynczego ładunku LNG od dwóch osobnych dostawców pokazuje nowy poziom elastyczności operacyjnej oraz efektywności łańcucha dostaw sektora skroplonego gazu ziemnego.

Dotychczas ustalona praktyka polegała na załadowaniu pojedynczej dostawy, która trafiała do pojedynczego miejsca i była realizowana przez jednego sprzedającego.

W katarskim terminalu Ras Laffan Qatargas i RasGas załadowały ładunek LNG na metanowiec Al Khuwair klasy Q-Flex. Cargo zostało dostarczone do terminalu Zeebrugge w Belgii oraz terminalu South Hook LNG w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Qatargas

– Cieszymy się z tego, że udało nam się osiągnąć ten znaczący krok. Był to wynik ciężkiej pracy oraz poświęcenia ze strony zespołów z Qatargas i RasGas, operatorów statków oraz naszych klientów LNG. To niezwykłe osiągnięcie podkreśla nasze zaangażowanie w utrzymanie pozycji Kataru jako światowego lidera w dostawach skroplonego gazu ziemnego – powiedział prezes Qatargas Sherida al-Kaabi.

Dostawy katarskiego LNG do Polski

Warto przypomnieć, że w marcu 2017 roku PGNiG podpisała z Qatargas dodatkową umowę do już obowiązującej umowy długoterminowej. Zgodnie z jej warunkami Katarczycy zwiększą dostawy LNG do Polski do 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji).

Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku i będzie obowiązywała do czerwca 2034 roku. Przypomnijmy, że zawarta w 2009 roku umowa na dostawy gazu z Kataru ma obowiązywać przez 20 lat, do 2034 roku. Na jej podstawie Qatargas dostarcza rocznie PGNiG 1 mln ton LNG, czyli ok. 1,5 mld m sześc.

Qatargas/Piotr Stępiński