font_preload
PL / EN
Alert 17 maja, 2018 godz. 12:45   
REDAKCJA

KE skarży do Trybunału 6 państw za złą jakość powietrza

Komisja Europejska

Komisja Europejska poinformowała w czwartek o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE spraw przeciwko sześciu państwom członkowskim, m.in. Niemcom i Francji, za niedostateczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

„Będę czujny, jeśli chodzi o monitowanie zanieczyszczenia powietrza w krajach członkowskich. Sprawy o naruszenie prawa UE nie są końcem działań, bo celem jest ochrona europejskich obywateli” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz ds. środowiska Karmenu Vella.

Poza Niemcami i Francją KE zdecydowała się na skierowanie spraw do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Wielkiej Brytanii, Węgrom, Włochom i Rumunii.
KE szacuje, że co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza w UE umiera ok. 400 tys. osób, a cele dotyczące ograniczenia szkodliwych substancji w powietrzu ustanowione na lata 2005 i 2010, są nadal przekraczane w 23 z 28 krajów członkowskich.

Polska została pozwana przez KE do Trybunału UE za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza jeszcze w grudniu 2015 roku. W lutym 2018 roku sędziowie stwierdzili, że Polska złamała przepisy.

Polska Agencja Prasowa