Kolejne porozumienie ws. wycofania wojsk w Donbasie

22 września 2016, 10:30 Alert

W Mińsku podpisano wczoraj kolejne porozumienie o wycofaniu oddziałów wojskowych i sprzętu z trzech stref na linii rozdziału między ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami w Donbasie – poinformowała Daria Olifer, rzeczniczka byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Kuczma jest obecnie przedstawicielem Kijowa w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu.

Grupę tę tworzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji oraz OBWE.

Bojownicy w Donbasie. Fot. Wikimedia Commons
Bojownicy w Donbasie. Fot. Wikimedia Commons

Wycofywanie wojsk pod nadzorem OBWE

„Dokument przewiduje deeskalację (napięcia) na linii rozgraniczenia i stwarza warunki ku temu, by nie mogła być na niej wykorzystywana (nawet) broń strzelecka. Jednocześnie porozumienie ramowe zakłada całkowitą realizację wcześniejszych ustaleń trójstronnej grupy kontaktowej mówiących o wycofaniu z linii rozgraniczenia uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 milimetrów” – napisała na Facebooku Daria Olifer. Wycofywanie ludzi i sprzętu po obu stronach konfliktu ma się odbywać pod nadzorem specjalnej misji monitoringowej OBWE.

Poprzednie, nieskuteczne porozumienia

15 września w Donbasie weszło w życie nowe zawieszenie broni między ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami, które miało obowiązywać przez tydzień. Kolejny raz okazało się jednak nieskuteczne, choć w pierwszych godzinach jego obowiązywania ukraińscy wojskowi oceniali, że jest ono „względnie utrzymywane”.

Porozumienie to ogłoszono podczas wizyty szefów dyplomacji Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i Francji Jeana-Marca Ayrault w Kijowie. Ayrault zapowiedział wtedy podpisanie kolejnego porozumienia o wycofaniu ze strefy walk zarówno ukraińskich żołnierzy, jak i separatystów.

Poprzednio uzgodniony rozejm miał obowiązywać od początku miesiąca, ale również był łamany (według strony ukraińskiej tylko jednej doby – 14 września – separatyści ostrzelali pozycje wojsk rządowych 50 razy, a w walkach rannych zostało trzech żołnierzy).

Rozejm przewidywały już porozumienia mińskie podpisane 11 lutego 2015 r. przez prezydentów Ukrainy Petra Poroszenkę, Rosji Władimira Putina i Francji François Hollande`a oraz kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Porozumienie z Mińska jest umową wynegocjowaną między Ukraina a Rosją. Ma ono na celu zakończenie walk ukraińskiego rządu z separatystami na wschodzie kraju. Wymaga ono m.in. zaprzestania przez Moskwę wspierania rebeliantów, wycofania przez obie strony ciężkiego sprzętu ze strefy konfliktu, ale także zwiększenia przez Kijów autonomii zbuntowanych regionów. Zapisy porozumienia wciąż pozostają jednak martwe.

Źródło: EurAcitv.pl