Komisja Europejska stawia warunek negocjacji zgody na Nord Stream 2

14 lipca 2016, 14:50 Alert

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Spawanie rur. Fot. Nord Stream AG
Spawanie rur. Fot. Nord Stream AG

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz przedstawił warunek rozmowy o zgodzie na budowę kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Jak podaje agencja Bloomberg cytowana przez rosyjskie TASS i PRIME, podczas spotkania z dziennikarzami w Bratysławie z 13 lipca, Szefczovicz miał powiedzieć, że Komisji zależy na utrzymaniu tranzytu gazu przez Ukrainę.

– Unia Europejska uznaje utrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę za kluczowy warunek pragmatycznych negocjacji z Rosją na temat projektu Nord Stream 2 – powiedział Słowak. Jednocześnie wezwał strony zaangażowane w dyskusję na ten temat do „pragmatycznej dyskusji” na temat wolumenu, jaki może być przesyłany przez terytorium Ukrainy po 2019 roku, kiedy kończy się umowa tranzytowa z Gazpromem.

Kontrowersyjny projekt Nord Stream 2 zakłada budowę drugiego gazociągu przez Morze Bałtyckie, który połączyłby Rosję z Niemcami i umożliwił dostawy do 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Krytycy projektu wskazują, że może posłużyć do marginalizacji Ukrainy w tranzycie i dalszej ekspansji rosyjskiego gazu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród krytyków była Bratysława. Premier Słowacji Robert Fico złożył podpis pod listem do Komisji razem z premierami pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej, krajów bałtyckich i Rumunii, w którym przywódcy krytykowali projekt za jego niezgodność z prawem unijnym i celami Unii Energetycznej. Zaapelowali o rygorystyczną ocenę projektu pod tym kątem.

1 lipca Słowacja przejęła prezydencję w Unii Europejskiej.