Komisja wzmocni ochronę energetyki przed cyberatakami

3 kwietnia 2017, 07:15 Alert

Komisja Europejska zamierza zwiększyć środki na rzecz zapobiegania cyberatakom w sektorze energetycznym, które wywołują coraz większe zaniepokojenie Brukseli – poinformował w swoim corocznym raporcie Interfax Natural Gas Daily.

Po zakończonym w Rzymie forum pod tytułem: „Główne problemy zapewnienia cyberbezpieczeństwa w sektorze energetycznym”, w którym udział wzięli m.in. szef Dyrektoriatu Komisji Europejskiej ds. Energetyki Dominique Ristori oraz szef Dyrektoriatu ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści oraz Technologii Roberto Viola, określono główne kierunki dalszych działań Unii Europejskiej w tym obszarze.

Energetyka jest narażona na cyberzagrożenia

– Technologie cyfrowe odgrywają coraz większą rolę w infrastrukturze energetycznej. Są one wykorzystywane do kontroli nad produkcją energii, rozpowszechniania informacji na temat jej zużycia oraz monitoringu zapotrzebowania. Przy czym cyfryzacja oznacza, że sektor energetyczny jest poważnie narażony na cyberataki – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

W marcu grupa ekspertów sektora energetycznego przy Komisji Europejskiej (EECSP) opublikowała raport na temat cyberbezpieczeństwa, w którym stwierdziła, że sektor energetyczny jest coraz bardziej podatny na cyberataki. Jako jeden z przykładów podano sytuację z 2015 roku, która miała miejsce na Ukrainie, kiedy to po ataku na tamtejsze sieci przez pewien czas blisko 225 tys. osób zostało pozbawionych dostaw energii.

Obawy ekspertów wzmacnia fakt, że europejskie systemy dystrybucji gazu oraz energii są ściśle ze sobą powiązane i jakakolwiek awaria jednego z nich może spowodować kaskadowe odłączenia dostaw energii w regionach.

Współpraca UE-NATO?

Jedną z rekomendacji EECSP dla Komisji jest stworzenie „systemu reagowania na cyberzagrożenia”, który będzie zawierał klasyfikację ataków, a także mechanizmy określenia obowiązków oraz możliwości technicznych państw europejskich. Są one niezbędne, aby efektywnie móc na nie odpowiedzieć.

Ponadto eksperci zalecili Komisji opracowanie skoordynowanych działań w tym zakresie oraz ich wspólną realizacje z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a także przeanalizowanie możliwości pozyskania do współpracy NATO.

Nowe propozycje zawierają również zasady postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, które będą wymagały współpracy państw członkowskich UE podczas blackoutów. Są one zbieżne z analogicznym projektem dotyczącym sieci dystrybucji gazu, który został opublikowany w lutym tego roku.

Komisja Europejska chce uniknąć blackoutów

Komisja Europejska już podjęła działania, które mają wzmocnić osiągnięte porozumienia między państwami członkowskimi. Mają one pomóc w uniknięciu blackoutów lub poradzenia sobie z nimi w razie ich wystąpienia.

Projekt rozporządzenia dotyczącego przygotowania do zagrożeń w sektorze energetycznym był częścią pakietu energetycznego, który był omawiany w grudniu 2016 roku. Do potencjalnych czynników wystąpienia blackoutów zaliczono ataki terrorystyczne oraz cybernetyczne.

Jeżeli projekt zostanie przyjęty, to zamieni on dyrektywę 2005/89/WE dotyczącą działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych, która zdaniem Komisji określa główne zasady, ale „nie ma większego znaczenia operacyjnego”.

Jak informuje Komisja, w nowych zasadach określone zostały wspólne mechanizmy identyfikacji oraz oceny ryzyka blackoutu. Przy czym od państw członkowskich ma być wymagane opracowanie własnych planów reagowania kryzysowego uwzględniających ogólnoeuroepjski kontekst.

W lipcu 2016 roku Komisja Europejska opracowała plan działań mających na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w Europie, w którym szczególny nacisk położono na sektor energetyczny. Przewiduje on zwiększenie współpracy międzynarodowej w ramach wspomnianej dyrektywy. Zalecono w nim również ustanowienie partnerstwa publiczno-prywatnego z sektorem gazowym.

Interfax/Piotr Stępiński