Końcówka 2015 roku pod znakiem projektów polsko-litewskich

15 października 2015, 06:55 Alert

(Baltic Course/Baltic Times/Financial Times/Gaz-System/Patrycja Rapacka)

GIPL. Fot. Amber Grid

Były Prezydent Polski Bronisław Komorowski spotkał się z Premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem w celu omówieniu strategicznych projektów energetycznych Polski i Litwy. Przedstawiciele państw dyskutowali na temat LitPol Link, połączenia gazowego Polska-Litwa oraz o poziomie zaangażowania Polski w projekt Rail Baltica. Premier Litwy pogratulował także Komorowskiemu odebrania aktu honorowego obywatelstwa ziemi rakiszeckiej.

Podczas spotkania, litewski przedstawiciel zauważył, że dialog polsko-litewski jest ważnym celem jego dla jego państwa, dlatego też rząd jest gotowy do rozwiązania wszelkich nierozstrzygniętych kwestii w drodze dialogu. – Nasze kraje są strategicznym partnerami w regionie, Unii Europejskiej oraz NATO. Stosunki gospodarcze były zawsze intensywne, a stanowiska w kluczowych kwestiach zbieżne. Wspólnie będziemy kontynuować wzmacnianie naszego strategicznego partnerstwa i współpracy – powiedział Premier Butkevicius. Komorowski i polityk litewski podkreślili, że współpraca w dziedzinie energii i transportu jest najbardziej obiecująca.

Butkevicius podkreślił, że dwustronna współpraca polsko-litewska w sektorze energii jest bardzo ważna z racji bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne regionu bałtyckiego. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że realizacja połączenia energetycznego LitPol Link zakończy się pod koniec tego roku i będzie on pierwszym punktem łączącym Litwę z infrastrukturą energii elektrycznej na zachodzie Europy – dodał premier.

Osiągnięto już wstępne porozumienia dotyczące połączenia gazowego Polski i Litwy. Umowa ze szczegółami finansowania ma być sygnowana przez strony 15 października 2015 roku w Brukseli. Premier Litwy i były prezydent Polski zgodzili się, że projekt GIPL jest ważny w ogólnym kontekście polityki energetycznej UE, gdyż przyczynia się do praktycznego realizowania jednego z jej założeń, jakim jest tworzenie jednolitego rynku energii. Gazociąg ma połączyć kraje bałtyckie z europejskim rynkiem gazu przez Polskę.

Projekt GIPL to przedsięwzięcie Litwy i Polski w ramach którego będzie wybudowany rurociąg gazowy o długości 534 kilometrów. Ma on na celu dywersyfikację dostaw gazu w krajach bałtyckich. Projekt GIPL ma na celu integrację rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego z jednolitym unijnym rynkiem gazu, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego. Jak poinformował Gaz-System, w ramach interkonektora po polskiej stronie projektowany jest gazociąg Rembelszczyzna  –  Granica RP o średnicy DN 700 mm i długości ok. 357 km oraz tłocznia Gustorzyn. Planowana jest również rozbudowa tłoczni Rembelszczyzna.

Wykonawca projektu budowlanego i wykonawczego gazociągu relacji Rembelszczyzna  – Granica RP wraz z nadzorem autorskim inwestycji, został wybrany w wyniku publicznego postępowania przetargowego. Przedmiotem umowy podpisanej ze spółką OTS-IP Sp. z o.o. w dniu 18 czerwca 2015 roku było opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej budowy gazociągu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Do zadań wykonawcy projektu należy między innymi uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz pozwolenia na budowę. Opracowanie dokumentacji projektowej, które zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę, planowane jest w 2017 roku

Podczas spotkania litewskich i polskich przedstawicieli, omówiono także realizację projektu Rail Baltica. Pierwszy odcinek kolejowy od granicy polsko-litewskiej do Kowna ma być otwarty już 16 października 2015 roku. Finalizacja projektu będzie miał istotny wpływ na dalsza integrację Polski i Litwy oraz rozwój sieci transportowych i łańcuchów logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bronisław Komorowski rozmawiał także z prezydentem Litwy, Dalią Grybauskaite. Tematyka spotkania dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa regionu oraz sytuacji Polski i Litwy w kontekście agresji Rosji na Ukrainie. Wyrażono wielkie nadzieje odnośnie najbliższego szczytu NATO oraz ewentualnych decyzji podjętych podczas szczytu sojuszu.

Więcej informacji:

Gaz-System: Gazociąg z Polski do Litwy wzbudza zainteresowanie

Janczak: Rynek energii w UE – czas na nowy model (ROZMOWA)

Litwa gratuluje Polsce gazoportu i liczy na połączenie gazowe. W czwartek umowa