Kongres ostrzega: Wenezuela może dopuścić Rosnieft do infrastruktury strategicznej USA

10 kwietnia 2017, 17:00 Alert

Członkowie komisji Kongresu USA ds. zagranicznych wezwali resort finansów do skontrolowania transakcji Rosnieftu i wenezuelskiej spółki naftowej PDSVA, w ramach której rosyjska spółka może przejąć aktywa w Stanach Zjednoczonych należące do Wenezuelczyków.

fot. Rosnieft

Kongresmeni z Komisji ds. Zagranicznych zwrócili się do Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina z prośbą o zbadanie transakcji między Rosnieftem a Petróleos de Venezuela S.A. (PDVSA). Wynika to z pisma dwóch kongresmenów z Podkomisji ds. Zachodniej Półkuli Jeff Duncan i Albio Siresa, które skierowali do Mnuchina, który stoi również na czele komisji ds. inwestycji zagranicznych.

Rosnieft zaoferował PDSVA kredyt w wysokości 1,5 mld dolarów. W zamian w przypadku niespłacenia zobowiązania otrzyma prawa do 49,9 procent udziałów działającego w Stanach operatora rafinerii i naftociągów Citgo Holding. Amerykańscy ustawodawcy wezwali komisję do niezwłocznego sprawdzenia tej transakcji. Ich zdaniem może ona ,,poważnie zagrozić bezpieczeństwu narodowemu i niezależności energetycznej Stanów Zjednoczonych”.

W raporcie za 2016 rok rosyjska spółka odnotowała cztery zaliczki na łączną sumę 1,485 mld dolarów w ramach kontraktu na dostawy ropy dla PDSVA. Rosjanie nie informowali o przejęciu praw do wspomnianych udziałów. Z kolei w raporcie za ubiegły rok wenezuelski koncern informował o tym, że jego zobowiązania kredytowe względem Rosnieftu wynoszą 1,985 mld dolarów.

– Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację gospodarczą i polityczną w Wenezueli jestem głęboko zaniepokojony, że bankructwo tego kraju może doprowadzić do tego, iż prawa własności Citgo mogą przejść na Rosnieft – napisał Duncan w piśmie na który powołuje się portal RBK. – Umożliwi to Rosji znaczącą kontrolę nad szóstą co do wielkości rafinerią w USA, wpływ na ceny gazu dla Amerykanów oraz da przewagę strategiczną nad działaniami Stanów Zjednoczonych na całym świecie – wynika z pisma.

Odnosząc się do stosunków z PDVSA Rosnieft informował w styczniu, że ,,wszystkie zawierane przez niego transakcję z zagranicznymi partnerami są zgodne z prawem międzynarodowym oraz reżimem prawnym na podstawie, których są one podpisywane”.

Komisja ds. inwestycji zagranicznych USA  składa się z cywili oraz przedstawicieli wywiadu i resortów siłowych. Pod koniec 2014 roku Komisja zablokowała transakcję zakupu przez Rosnieft naftowej działalności banku Morgan Stanley.

Wcześniej aktywa Citgo były przedmiotem roszczeń dwóch kredytodawców PDSVA – Crystallex i ConocoPhillips – wobec Rosnieft Trading S.A. W pozwach przekonywali, że Rosnieft ,,miał udział w oszukańczym kontrakcie” na mocy którego Wenezuela i PDSVA chcą wyprowadzić aktywa Citgo z USA, aby ustrzec się wierzycieli.

RBK/Piotr Stępiński