font_preload
PL / EN
Alert 21 kwietnia, 2017 godz. 9:45   
REDAKCJA

Kongres USA przeciwko zniesieniu sankcji na projekty Exxon Mobil-Rosnieft

ropa platfoma fot. ENI

Kongres USA reaguje na spekulacje New York Times jakoby sekretarz stanu USA zamierzał wyłączyć spod sankcji projekty Exxon Mobil realizowane z objętym nimi rosyjskim Rosnieftem. Chodzi o projekty arktyczne i wokół okupowanego Krymu.

Senatorzy z Kongresu wezwali administrację prezydenta Donalda Trumpa do negatywnej odpowiedzi na wniosek Exxon Mobil o wyłączenie projektów wydobywczych realizowanych z Rosnieftem spod reżimu sankcji. Zostały one wprowadzone w 2014 roku w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję.

– Władimir Putin nie wykonał żadnych ruchów, dzięki którym zasłużyłby na zniesienie jakichkolwiek sankcji – powiedział senator stanu Nowy Meksyk Bob Menendez. Senator Marco Rubio przypomniał, że „interesy biznesowe z obłożonymi sankcjami firmami z Rosji są może w interesie Exxon Mobil, ale nie są równoznaczne z narodowym interesem Ameryki”. To stanowisko poparli także Menendez, a także John McCain i Eliot Engle. Zdaniem ostatniego z nich „ostatnią rzeczą, którą powinny zrobić Stany to pozwolenie Putinowi i jego ekipie na nowe biznesy”.

Za czasów prezesury Rexa Tillersona Exxon Mobil złożył wniosek do rządu USA o zwolnienie z sankcji projektów realizowanych z Rosnieftem na Morzu Karskim. Obecnie Tillerson został sekretarzem stanu i w oficjalnych wypowiedziach nie mówi nic, co potwierdzałoby spekulacje gazety New York Times, że chce znieść sankcje na projekty Exxona z Rosnieftem. Oficjalnie jest zwolennikiem utrzymania sankcji wobec Rosji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

NYT: Sankcje uniemożliwiają powrót Exxona na Krym. Sprawa jest otwarta