Kongresmeni rozmawiają w Warszawie o LNG i wzmocnieniu NATO

2 sierpnia 2018, 09:30 Alert

Do Polski przyjechała delegacja ze Stanów Zjednoczonych, której przewodniczył Hal Rogers, republikanin ze stanu Kentucky, przewodniczący podkomisji ds. środków budżetowych na działania Departamentu Stanu oraz operacji zagranicznych. Na spotkaniach w MSZ i MON toczyły się rozmowy o handlu LNG i współpracy w ramach NATO.

Spotkanie amerykańskich kongresmenów z ministrem Czaputowiczem. Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Z szefem MSZ o NATO i LNG

Dyskusja poświęcona była sytuacji bezpieczeństwa na obszarze transatlantyckim i w naszym regionie. Minister i jego goście omówili także perspektywy współpracy polsko-amerykańskiej, w tym w zakresie wdrożenia decyzji NATO o wzmocnieniu zdolności odstraszania Sojuszu oraz rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce.

Poruszono także kwestie gospodarcze oraz sprawy bezpieczeństwa energetycznego i potrzebę zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych na obszarze Europy i naszego regionu. Rozmowa dotyczyła m.in. inicjatyw służących poprawie równowagi energetycznej, również poprzez eksport LNG do Europy.

Polska i Stany Zjednoczone podobnie oceniają sytuację w odniesieniu do kwestii dywersyfikacji i nadmiernego uzależnienia Europy od dostaw gazu z Rosji. Zgadzamy się, że powinniśmy przeciwdziałać projektom takim jak Nord Stream 2. W trakcie spotkania szef polskiego MSZ zwrócił szczególną uwagę na problematykę włączenia Polski do Visa Waiver Program. Zaapelował do kongresmenów o poparcie tej inicjatywy w Kongresie USA.

W MON o wojskach USA w Polsce

Działania Kongresu wspierające zwiększoną obecność wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO to jeden z tematów spotkania Tomasza Szatkowskiego, podsekretarza stanu w MON z delegacją Kongresu USA. We wtorek wiceminister Szatkowski, w imieniu Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej spotkał się m. in. z kongresmenem H. Rogersem, przewodniczącym komisji Izby Reprezentantów ds. wydatków w latach 2011-2016 oraz obecnym przewodniczącym R. Frelinghuysenem. W spotkaniu uczestniczył także S. Womack, przewodniczący Komisji Izby Reprezentantów ds. budżetu.

Wiceminister Szatkowski podziękował kongresmenom za działania Kongresu wspierające zwiększoną obecność wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO, co jest m.in. odzwierciedlone w rosnącym z roku na rok finansowaniu tego zaangażowania. Wyraził także uznanie za uwzględnienie w projekcie budżetu obronnego na 2019 r. (National Defense Authorization Act) zapisów dotyczących zobowiązania Departamentu Obrony do zbadania możliwości stałego rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Polsce.

Podczas rozmów wiceminister nawiązał do podpisanego w ubiegłym tygodniu przez grupę kongresmenów, z inicjatywy kongresmena Ch. Smitha, listu do sekretarza obrony USA, popierającego naszą ofertę ustanowienia w Polsce stałej obecności sił USA. Delegacja Kongresu pozytywnie wypowiadała się na temat poziomu relacji strategicznych i wysoko oceniła postawę Polski, jako wiarygodnego sojusznika Stanów Zjednoczonych. Obok kwestii związanych z perspektywami zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce, omówiono także współpracę w zakresie modernizacji technicznej SZ RP.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Ministerstwo Obrony Narodowej