font_preload
PL / EN
Alert PAP 12 lipca, 2018 godz. 17:15   
REDAKCJA

Konsorcjum GE: Zielone światło dla rozpoczęcia prac dla Ostrołęki C – za trzy miesiące

Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C.

Konsorcjum GE Power, generalny wykonawca Elektrowni Ostrołęka C, spodziewa się, że inwestor da mu zielone światło, czyli polecenie rozpoczęcia prac za trzy miesiące – poinformował PAP Biznes Michael Keroulle, prezes spółki Alstom Power Systems, członka konsorcjum.

„Spodziewamy się, że inwestor da nam zielone światło, czyli polecenie rozpoczęcia prac za trzy miesiące. Czekamy na ten finalny krok, ale umowa jest tak skonstruowana, że już teraz możemy prowadzić pewne działania” – powiedział PAP Biznes Michael Keroulle. W czwartek GE Power w konsorcjum z Alstom Power Systems podpisało z należącą do Enei i Energi spółką celową Elektrownia Ostrołęka umowę na budowę elektrowni węglowej Ostrołęka C o mocy 1000 MWe brutto. Wartość kontraktu wyniosła 6,02 mld zł brutto, czyli 5,05 mld zł netto.

Zgodnie z umową, generalny wykonawca po podpisaniu umowy będzie mógł od razu przystąpić do prac organizacyjnych, polegających na przygotowaniu placu budowy, rozpoczęciu fazy projektowania i pozostałych czynności związanych z mobilizacją jego zasobów.Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac. Jak podawano wcześniej, wydanie NTP (ang. NTP – notice to proceed) wymaga m.in. zgód rad nadzorczych Energi i Enei oraz wyrażenia kierunkowej zgody przez ich walne zgromadzenia na przystąpienie do etapu budowy.

Do czasu wydania NTP inwestor uruchomił dla generalnego wykonawcy środki w wysokości 4 proc. wartości kontraktu, czyli 240 mln zł.W czerwcu GE Power podpisało list intencyjny z Polimex-Mostostal dotyczący współpracy przy realizacji budowy Elektrowni Ostrołęka C. W liście wyrażono intencję do zawarcia umowy podwykonawczej w zakresie jednej lub kilku z następujących opcji: prace budowlane, dostawa konstrukcji stalowych oraz montaż konstrukcji stalowych. W drodze odrębnego uzgodnienia spółki mogą podjąć także współpracę m.in. w zakresie prac projektowych.

„Chcemy podpisać umowę z Polimeksem przed NTP, czyli w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Będziemy też chcieli skorzystać z wielu innych polskich firm w roli podwykonawców” – powiedział prezes Alstom Power Systems.”Nie wiemy jeszcze, jaki będzie udział polskich przedsiębiorstw w przypadku inwestycji w Ostrołęce, ale dla przykładu projekt w Opolu realizowany jest w 75-proc. przy wsparciu polskich zakładów GE. Podczas realizacji projektu będziemy korzystać ze wsparcia lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5 tys. polskich dostawców” – dodał.

Do elektrowni Ostrołęka C GE Power dostarczy kocioł parowy, turbinę parową i generator. Sprawność bloku ma wynieść 46 proc. Elektrownia spełniać będzie wszystkie wymagane standardy emisyjne w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania (LCP), w tym także standardy wynikające z konkluzji BAT. Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi w 2023 roku.

Polska Agencja Prasowa