Czy Kopalnia Krupiński wznowi wydobycie jako spółka pracownicza?

11 września 2017, 07:30 Alert

Jeszcze w sierpniu br. do zarządu gminy Suszec wpłynęło pismo grupy inicjatywnej dla powołania spółki pracowniczej kopalni Krupiński. Przeznaczona do likwidacji kopalnia znajduje się na terenie tej gminy. Odpowiednie pismo grupa inicjatywna skierowała do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Kopalnia Krupiński / fot. Wikimedia Commons

Według prawa spółkę pracowniczą można będzie założyć bez trudności, ale opinia Ministerstwa Energii ma istotne znaczenie, ponieważ kopalnia Krupiński znajduje się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, gdzie trafiła do likwidacji z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Reaktywowanie kopalni może być istotne dla całej polskiej gospodarki. Są tam pokłady węgla typu 34.1 i 34.2, które można eksploatować do 2030 r. Jednocześnie można będzie rozciąć pokład 405 i sięgnąć po wysokiej jakości węgiel 35 typu hard. Dzięki temu kopalnia będzie zarabiać na popycie rynku europejskiego, który potrzebuje węgla koksowego i import tego węgla wzrosta.

Kopalnia Krupiński jako spółka pracownicza będzie musiała wzorem kopalni PG Silesia wprowadzić nowoczesną organizację pracy. M.in. sześciodniowy tydzień pracy. Jest to konieczne dla uzyskania wysokiej wydajności dzięki maksymalnemu wykorzystaniu maszyn i urządzeń zainstalowanych w kopalni.

Teresa Wójcik