font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 8 listopada, 2017 godz. 7:30   
REDAKCJA

Korda-Burza: Precyzyjny jak… gazomierz. „Innowacja na skalę światową”

Korda-Burza Aneta 648×648 Aneta Korda-Burza - Dyrektor Pionu Laboratoriów Gaz-System / fot. Gaz-System

Spółka Gaz-System uruchomiła w Hołowczycach na Mazowszu pierwsze w Polsce Laboratorium Wzorcowania Gazomierzy. Dzięki prowadzonym tam pracom możliwy będzie bardzo precyzyjny pomiar wolumenu przesyłanego gazu.

– Zastosowane w laboratorium innowacyjne rozwiązania zdecydowanie wyróżniają nas od innych ośrodków – powiedziała w rozmowie z BiznesAlert.pl Aneta Korda-Burza, Dyrektor Pionu Laboratoriów w Gaz-Systemie. – Ta instalacja jest innowacyjna na skalę światową. Ma możliwość wzorcowania gazomierzy przy ciśnieniu roboczym, czyli w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych parametrów pracy tych urządzeń pomiarowych na sieci gazowej – stwierdziła dyrektor.

Dzięki laboratorium Gaz-System będzie mógł wykonywać wzorcowania dla klientów w kraju i z zagranicy. Podkreśliła, że dotychczas wzorcowanie gazomierzy odbywało się poza Polską. – Charakterystyka gazomierzy wprowadzona do przelicznika, pozwala na zwiększenie dokładności pomiaru układu gazomierz-przelicznik, a w efekcie do zwiększenia dokładności pomiaru ilości gazu, a to jest bardzo istotne przy rozliczeniach przepływu gazu – stwierdziła rozmówczyni BiznesAlert.pl.

Ponadto jej zdaniem otwarcie laboratorium wpłynie również pozytywnie na rozwój regionu. – Podatek, który będzie odprowadzany w ramach tej inwestycji, zasili miejscowy budżet, więc z pewnością będzie miało to przełożenie na funkcjonowanie gminy. Wymierną korzyścią będzie również współpraca z przemysłem i uczelniami – powiedziała dyrektor Korda-Burza.

Zapytana o rozbudowę instalacji w Hołowczycach stwierdziła, że są prowadzone rozmowy na ten temat. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach. – Jesteśmy w stanie wzorcować około 200 gazomierzy rocznie, a być może i więcej. To zapewnia nam możliwość obsługi gazomierzy, które są zainstalowane u nas w Polsce – powiedziała Korda-Burza.

Laboratorium w Hołowczycach

Inwestycja w Hołowczycach kosztowała prawie 30 mln zł. Około 30 proc. tej kwoty pochodziło z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W laboratorium pracuje osiem osób. Dzięki jego działalności do budżetu gminy Sarnaki, w której położone są Hołowczyce, trafi podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. od wartości nakładów inwestycyjnych. Oprócz laboratorium w Hołowczycach Gaz-System posiada jeszcze jeden obiekt badawczy – Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu w Pogórskiej Woli (woj. małopolskie).