Korea Południowa chce stać się regionalnym hubem LNG

31 grudnia 2015, 08:50 Alert

(BusinessKorea/Piotr Stępiński)

fot. Polskie LNG

28 grudnia ministerstwo handlu, przemysłu oraz energetyki Korei Południowej ogłosiło 12-letni plan dotyczący zakupu gazu ziemnego na okres do 2029 r. Zgodnie z nim, za 15 lat południowokoreański rząd zainwestuje 7,1 bln wonów w budowę miejskiej infrastruktury dostaw gazu. Ma to na celu dywersyfikację źródeł dostaw surowca.

Łączne koreańskie zapotrzebowanie na dostawy LNG do koreańskich miast i na energię do 2029 r. zmniejszy się o 0,34 proc. W szczególności jest to związane z dostawami gazu wykorzystywanego w gospodarstwach domowych, które zgodnie z oczekiwaniami mają się zwiększyć o 2,06 proc.w ujęciu średniorocznym, podczas gdy dla produkcji energii prognozowany jest spadek o 4,17 proc., co doprowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania.

Zarazem działające w oparciu o gaz ziemny elektrownie zastąpią najstarszy w Korei reaktor Kori-1, którego planowane wyłączenie ma nastąpić w 2017 r.

Wolumen importowanego ze Stanów Zjednoczonych surowca do 2037 r. wyniesie 2,8 mln ton. W tym samym czasie ministerstwo zamierza rozszerzyć kontrakty na import gazu z pozostałymi państwami i do 2029 r. zwiększy liczbę dostawców z 7 do 11.

Seul zamierza także zbudować elektrownie gazowe oraz magazyny surowca. Ponadto istnieją plany przekształcenia Korei Południowej w główny hub LNG Północno-Wschodniej Azji. Co więcej, z jednego do ośmiu zwiększona ma zostać liczba specjalistycznych doków do cumowania gazowców.

Korea Południowa jest państwem, które 97 proc. swojego zapotrzebowania na surowce energetyczne pokrywa z importu. Według danych amerykańskiego Energy Information Administration, w 2014 r. Seul importował 1,8 bln stóp sześciennych LNG. Głównymi dostawcami są Katar, Indonezja, Malezja oraz Oman.

Czytaj więcej:

Korea Południowa dywersyfikuje dostawy LNG