Korea Południowa dywersyfikuje dostawy LNG

22 października 2015, 16:30 Alert

(Yonhap News Agency/RIA Novosti/Asian Oil & Gas Magazine/Sydney Morning Herald/Piotr Stępiński)

Tankowiec LNG firmy Qatargas

Koreański koncern gazowy KOGAS zamierza od 2017 roku kupować od Stanów Zjednoczonych do 2,8 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie – poinformowała w środę (21.10) Yonhap News Agency powołując się na oświadczenie prasowe spółki.

Wspomniany wolumen pokrywa 10 procent zapotrzebowania Korei Południowej na gaz i jak uważa KOGAS zmniejszy zależność Seulu od dotychczasowych importerów. Około 80 procent gazu ziemnego pochodzi z regionu Bliskiego Wschodu.

Jak informowano wcześniej od maja 2014 roku koreańska spółka importuje rosyjskie LNG  w cenie 760-790 dolarów za 1000 m3. Po rewizji cena ta wzrosła kilkukrotnie i nie jest już najtańszą dla koreańskiego rynku.

– Dywersyfikacja importu spowoduje nie tylko to, że Korea Południowa będzie mniej zależna od obecnych dostawców, ale pozwoli na obniżenie cen – czytamy w oświadczeniu KOGAS cytowanym przez agencję Yonhap.

KOGAS podpisała kontrakt na import gazu z terminala Sabine Pass powstającego na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w stanie Luizjana w USA.

W ramach obecnej umowy koreańska spółka może odsprzedawać surowiec stronom trzecim jeżeli w przyszłości zapotrzebowanie Seulu będzie spadało.

W połowie 2000 roku KOGAS podpisał umowę z Sakhalin Energy długoterminowy kontrakt na zakup 1,5 mln tony LNG pochodzącego z projektu Sachalin 2 z opcją zwiększenia dostaw o 0,5 mln ton.

W 2014 roku w ramach wspomnianego projektu wydobyto tam 17,6 mld m3 i wyprodukowano 10,8 mln ton LNG, które w 90 procentach trafiły na rynek Japonii na mocy umowy długoterminowej. Reszta trafiła na rynek spotowy w Japonii, Korei Południowej i Chinach.

Jak informował we wrześniu BiznesAlert.pl Rosjanie rozpoczęli także rozmowy z KOGAS, która otrzymała propozycję pogłębienia współpracy na rynku LNG. Gazprom rozważa zwiększenie eksportu dla koreańskiej spółki z obecnych 1,5 mln ton LNG rocznie do 9,7 mln ton.

Warto także zwrócić uwagę na próby Seulu dotyczące dywersyfikacji tras dostaw surowców. Według Sydney Morning Herald KOGAS ogłosił wstępne zainteresowanie uczestniczeniem w projekcie pływającego terminala LNG Browse opracowywanego przez Woodside Petroleum.

Jak stwierdził dyrektor badań energetycznych KOGAS Joe Kang ,,w zależności od sytuacji na rynku” spółka może być zainteresowana zakupem LNG pochodzącego z proponowanego projektu. Zakup udziałów też nie jest wykluczony pomimo obostrzeń wydatków publicznych w Korei.

– Kogas rozważa kwestię inwestowania w akcjonariat w projektach LNG po nie dawnej recesji – powiedział Kang w kuluarach spotkania z okazji rozpoczęcia eksportu z projektu GLNG w Queensland, w którym KOGAS posiada 15 procent udziałów. Pierwszy transport z GLNG zostanie dostarczony do koreańskiego terminala LNG w Incheon. Jak poinformował Asian Oil & Gas Magazine wypłynął on z australijskiej wyspy Curtis.

Woodside Petroleum, operator projektu Browse LNG, koncentruje się Korei Południowej oraz Japonii pod względem zawierania umów kupna sprzedaży LNG. Według założeń spółki ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie projektu zostanie podjęta w drugiej połowie 2016 roku. Poprzednie próby przyciągnięcia przez Woodside szeregu klientów PetroChina oraz CPC Corp. zakończyły się fiaskiem.

Dyrektor wykonawczy Woodside Peter Coleman w październiku stwierdził, że spółka kontynuuje marketing projektu Browse LNG z akcentem na dostawy do Japonii i Korei. Według niego planuje się, że produkcja LNG rozpocznie się na początku następnego dziesięciolecia.

Na chwilę obecną KOGAS otrzymuje LNG w ramach kontraktu z North-West Shelf oraz terminalu Pluto (Woodside) oraz ze wspomnianego wcześniej GLNG. Ponadto w najbliższej przyszłości powinny rozpocząć się dostawy z projektu Predlude LNG (Shell). Ponadto w międzyczasie KOGAS zgodził się na zakup skroplonego gazu ziemnego z terminala Gorgon (Chevron) na podstawie krótkoterminowej umowy.

Korea Południowa jest państwem, która 97 procent swojego zapotrzebowania na surowce energetyczne pokrywa z importu. Według danych amerykańskiego Energy Information Administration w 2014 roku Seul importował 1,8 bln stóp sześciennych LNG. Głównymi dostawcami są Katar, Indonezja, Malezja oraz Oman.