font_preload
PL / EN
Alert 30 sierpnia, 2018 godz. 16:15   
REDAKCJA

Korea Południowa wybiera partnerów dla zagranicznych projektów jądrowych

atom energetyka jądrowa

Konsorcjum firm Daewoo Engineering & Construction i Doosan Heavy Industries & Construction zostało wybrane na partnera Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) do składania ofert na projekty elektrowni jądrowych przewidywanych do budowy w Czechach i w Polsce.

Rząd koreański dokłada wszelkich starań, aby wygrać przetargi na budowę elektrowni jądrowych w tych państwach, które mają być ogłoszone w najbliższych latach. Pomimo, że kraj ten planuje stopniowe odchodzenie od energetyki jądrowej na korzyść energii odnawialnej, to jednocześnie wspiera wysiłki rodzimych firm, które starają się eksportować własne reaktory jądrowe oraz utrzymują wysoki poziom konkurencyjności na światowym rynku technologii jądrowych.

Konsorcjum firm Daewoo i Doosan zostało wybrane na partnera KHNP po przeglądzie dotychczas zrealizowanych projektów jądrowych zarówno w Korei jak i poza granicami kraju, a także analizie możliwości zapewnienia wykonawców robót.
Oprócz dwóch wymienionych państw koreański koncern KHNP zamierza także wziąć udział w przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej Cernavoda w Rumunii.

W tym samym czasie inny koreański koncern energetyczny KEPCO prowadzi rozmowy z japońską Toshibą w sprawie przejęcia projektu Moorside w Wielkiej Brytanii, gdzie zamierza zbudować dwa bloki jądrowe wyposażone w reaktory APR-1400.

CIRE.PL