Polacy chcą inwestować w Korytarz Bałtyk-Adriatyk

27 lutego 2018, 14:00 Alert

Porty morskie i rzeczne, terminale lądowe, operatorzy kolejowi, firmy logistyczne, władze regionalne. W sumie 16 partnerów, a wśród nich główni gracze w branży transportu towarowego z 7 krajów tworzą projekt TalkNET, którego celem rozwój transportu multimodalnego w rejonie korytarza Bałtyk-Adriatyk. Dla Pomorza Zachodniego to szansa na rozwój regionu, ale i unijne środki.

Spotkanie ws. Korytarza Bałtyk-Adriatyk w Szczecinie. Źródło: WZP
Spotkanie ws. Korytarza Bałtyk-Adriatyk w Szczecinie. Źródło: WZP

Nie tylko infrastruktura

– Korytarz Bałtyk-Adriatyk to coś znacznie więcej niż tylko infrastruktura transportowa, to także przyroda, mieszkańcy, kultura i historia, czy szeroko rozumiane zasoby finansowe. Pomorze Zachodnie to jeden z regionów, który widzi w Korytarzu szansę na rozwój poprzez wspólne sięganie po unijne środki. Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk to dla nas doskonałe narzędzie do kontynuowania działań i rozwijania projektów, które wzmacniają nasze regiony – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Sprawny i szybki transport to nie tylko fundamenty rozwoju gospodarczego, ale coraz częściej także konieczność w trosce o ochronę środowiska. Tym właśnie celom przyświeca projekt TalkNET, w ramach którego ulepszane są ostatnie odcinki szlaków komunikacyjnych. Jak? Np. poprzez popularyzowanie transportu zbiorowego, komunikacji rowerowej, czyli budowanie przystanków park & ride. A tzw. ostatnia mila to tylko jeden z 5 obszarów nad którym pracuje m.in. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach projektu partnerzy chcą opracować rozwiązania zwiększające wydajność terminali multimodalnych, zwiększyć atrakcyjność paliw alternatywnych i poprawić wydajność energetyczną.

Spotkanie w Szczecinie

Okazją do dyskusji o projekcie i o tym jak budować platformę współpracy w Europie Środkowej było Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, które odbyło się 23 lutego 2018 roku w Szczecinie. Podczas spotkania na wiceprzewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia wybrano wicemarszałka Tomasza Sobieraja.

Stowarzyszenia powstało w 2012 roku i wychodzi naprzeciw potrzebie lepszej reprezentacji interesów samorządów wojewódzkich, których lokalizacja znajduje się w strefie wpływów korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk w Polsce. To województwa samorządowe odpowiedzialne są bowiem za tworzenie warunków gospodarczych sprzyjających jego rozwojowi gospodarczemu, w tym branży logistycznej i morskiej.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego