Korytarz Południowy znów na liście kluczowych projektów UE

20 listopada 2015, 13:40 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Castoro Sei - statek do kładzenia rur Saipem . Fot. Saipem
Castoro Sei - statek do kładzenia rur Saipem. Fot. Saipem

Komisja Europejska zatwierdziła w środę zaktualizowaną listę Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI). Wśród nich znajduje się: 108 projektów w dziedzinie elektroenergetyki, 77 – gazowych, 7 – naftowych oraz 3 projekty Smart Grid.

KE pozostawiła na liście projekt Południowego Korytarza Gazowego, który zakłada dostawy gazu z regionu Morza Kaspijskiego do państw Unii Europejskiej.

W szczególności spis obejmuje takie projekty jak rozbudowa gazociągu Południowo-kaukaskiego (SCP), gazociąg Transadriatycki (TAP), gazociąg Transanatolijski (TANAP), interkonektor Grecja-Bułgaria (IBC), a także gazociąg Transkaspijski (TCP).

Wśród nowych projektów włączonych do listy znalazł się gazociąg Tesla. Jest postrzegany przez państwa Południowo-Wschodniej Europie jako jedna z alternatywnych tras zaopatrzenia w gaz, po tym jak zrezygnowano z budowy South Stream. Według opublikowanych materiałów konferencyjnych gazociąg miałby mieć swój początek na granicy turecko-greckiej, po czym przechodziłby przez terytorium Grecji (360 km), Macedonii (175 km), Serbii (420 km) oraz Węgier (361 km). Miałby dostarczać surowiec z niepewnego gazociągu Turkish Stream, który ciągnąłby się od Rosji do Turcji.

Planowana przepustowość Tesli ma wynieść 27 mld m3 rocznie a całkowity koszt projektu jest szacowany na ok. 4-5 mld euro.

Pierwsza lista PCI została zatwierdzona przez Komisję w październiku 2013 roku i zawierała spis 250 projektów infrastruktury energetycznej.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej. To sieć gazociągów, która będzie transportować gaz z regionu Morza Kaspijskiego do krajów europejskich przez Gruzję i Turcję. Korytarz składa się z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) z Azerbejdżanu, przez Gruzję, do Turcji, budowanego Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) z Turcji do Grecji oraz z planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z Grecji do Włoch. Koszt projektów PKG szacowany jest na poziomie 45 mld dol.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy. Akcjonariuszami TANAP są: Socar (58 proc.), Botas (30 proc.) oraz BP (12 proc.).