Kowalczyk: Pierwszy tydzień COP24 zbliżył nas do kompromisu

12 grudnia 2018, 06:00 Energetyka

Pierwszy tydzień szczytu w Katowicach pokazał, że jest wola wszystkich stron do osiągnięcia kompromisu i zbliżył nas do niego; widać już pierwsze efekty, których nie wolno zmarnować – mówił we wtorek podczas COP 24 minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Spodek w Katowicach. Fot. COP24

Minister wskazał, że dyskusje w poszczególnych ścieżkach tematycznych przebiegały wprawdzie w różnym tempie, ale zawsze naprzód.

„Widać już pierwsze efekty, których nie wolno zmarnować. Pierwszy tydzień pokazał, że jest wola wszystkich Stron do osiągnięcia kompromisu i zbliżył nas do niego” – ocenił.

Według Kowalczyka „do pełnego sukcesu” potrzebna jest „nasza pełna mobilizacja i dodatkowy wysiłek, tak aby za kilka dni (można było) zakomunikować, że zadanie stojące przed szczytem w Katowicach zostało wykonane. „Że mimo różnic znaleźliśmy rozwiązania problemów i wspólnie powstrzymamy niebezpieczny rozwój wypadków, budując neutralną klimatycznie przyszłość, dzięki zrównoważonej, pokojowej, opartej na nauce, służącej ludziom i naszej planecie sprawiedliwej transformacji” – stwierdził szef resortu środowiska.

Porozumienie paryskie jest historyczną szansą na zrównoważony rozwój

Polska uważa, że Porozumienie paryskie jest historyczną szansą na zrównoważony, pokojowy rozwój świata, zgodnie z suwerennie określonymi celami, z wykorzystaniem różnorodnych instrumentów i mechanizmów współpracy międzynarodowej – podkreślił podczas narodowego wystąpienia na COP24 minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister przypomniał, że nasz kraj jako jeden z pierwszych przystąpił do Porozumienia i znalazł się w gonie tych, którzy jako pierwsi je ratyfikowali.

„Uważamy, że Porozumienie jest historyczną szansą na zrównoważony, pokojowy rozwój świata, zgodnie z suwerennie określonymi celami, z wykorzystaniem różnorodnych instrumentów i mechanizmów współpracy międzynarodowej” – powiedział minister.

Kowalczyk dodał, że w 2015 roku w Paryżu „świat stanął na wysokości zadania”, ponieważ wtedy powstało pierwsze w dziejach, uniwersalne porozumienie klimatyczne, nakazujące podjęcie działań na rzecz klimatu przez wszystkie rządy.

Minister zwrócił jednak uwagę, że nie mniej ważne zadanie czeka nas w Katowicach.

„Musimy zapewnić stworzenie mechanizmów i instytucji umożliwiających wdrożenie Porozumienia paryskiego. Po to tutaj przyjechaliśmy. Takiego rezultatu naszych niemal dwutygodniowych prac oczekuje od nas świat (…) Negocjatorzy ciężko pracowali przez cały poprzedni tydzień i wierzę, że zdołamy dzięki temu taki konsensus osiągnąć, a pakiet reguł katowickich sprawi, że Porozumienie paryskie stanie się skutecznym instrumentem zrównoważonej przyszłości świata” – zaznaczył minister.

Kowalczyk dodał, że „świat potrzebuje pakietu z Katowic, aby skutecznie zahamować wzrost temperatury i zbudować neutralny klimatycznie świat, zgodnie z wizją Porozumienia paryskiego”.

Polska transformuje energetykę

Polska transformacja trwa od niemal 30 lat i w kolejnych latach będzie dawała kolejne ważne dla ochrony klimatu efekty; jesteśmy w trakcie transformacji polskiej energetyki, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym osiąganiu celów klimatycznych – mówił we wtorek podczas COP24 minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister dodał, że działania mające na celu ochronę klimatu i środowiska są wpisane w przyjęty w Polsce model transformacji i konsekwentnie realizowane.

Kowalczyk wymienił m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej, likwidację niskiej emisji, wdrażanie programu zwiększenia różnorodności biologicznej lasów i dalsze zwiększanie zalesionej powierzchni kraju.

„Szczególnie potrzebny jest przełom w zakresie magazynowania energii, który pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału źródeł odnawialnych” – zauważył.
Minister dodał, że w Polsce główną instytucją finansującą proekologiczne inwestycje jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przez 25 lat swojej działalności wydał na ten cel ponad 15 mld euro. „Środki te umożliwiły m.in. uniknięcie emisji ponad 12 mln ton ekwiwalentu CO2” – wskazał.

Kowalczyk w swoim wystąpieniu wymienił też program antysmogowy Czyste Powietrze, na realizację którego zagwarantowano ok. 28 mld dolarów w ciągu 10 lat.

Mówił także o wsparciu dla elektromobilności oraz tworzeniu miejskich planów adaptacji do zmian klimatu.

Polska Agencja Prasowa