font_preload
PL / EN
Energetyka PAP Węgiel 15 marca, 2017 godz. 13:00   
REDAKCJA

Kowalik: Enea analizuje model biznesowy fuzji kopalń

kowalik Mirosław Kowalik / fot. Ministerstwo Energii

Enea analizuje model biznesowy planowanego połączenia PGG i KHW – poinformował prezes Enei Mirosław Kowalik na środowej konferencji.

Prezes Kowalik, pytany czy spółka podtrzymuje zainteresowanie udziałem w podwyższeniu kapitału PGG po połączeniu z KHW, odpowiedział: „Jesteśmy w trakcie analizowania modelu. KHW było jednym z naszych dostawców, rozważamy ten udział. Nasza sytuacja finansowa jest dobra. Do transakcji z PGG podchodzimy biznesowo, analizujemy pod kątem efektów ekonomicznych i dywersyfikacji dostaw węgla dla grupy”.

Ministerstwo Energii informowało, że po połączeniu z KHW Polska Grupa Górnicza ma być dokapitalizowana kwotą ok. 1 mld zł. W ubiegłym tygodniu Węglokoks zdecydował, że nie weźmie udziału w dokapitalizowaniu PGG, a we wtorek PGNiG podało, że oceni swoje potencjalne zaangażowanie w ciągu 2 tygodni.

Według wcześniejszych informacji zaangażować się kapitałowo w powiększoną PGG miały obecne już wśród udziałowców grupy podmioty: Węglokoks i Towarzystwo Finansowe Silesia, a także Enea, która będzie nowym inwestorem. Łącznie te podmioty miały dać 700 mln zł (ok. 150 mln zł miało przypaść na katowicki Węglokoks, ok. 350 mln zł na Eneę, a 200 mln zł na TF Silesia).

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował w środę na konferencji, że ten tydzień będzie kluczowy dla wypracowania modelu połączenia PGG i KHW.
„Restrukturyzacja jest w toku, sytuacja społeczna i ekonomiczna jest dynamiczna. Sprawy zasadnicze będą się rozstrzygać w tym miesiącu. W obecnym tygodniu zapadną decyzje inwestycyjne i związane z negocjacjami z wierzycielami” – powiedział minister Tchórzewski.

„To trudne rzeczy, integracja PGG i KHW jest skomplikowana. (…) Mamy niewiele ponad dwa tygodnie, by z tym przedsięwzięciem sobie poradzić. Wychodzą różne komplikacje” – dodał.

Powtórzył, że jego marzeniem jest, by w przyszłości PGG stała się spółką giełdową.

Polska Agencja Prasowa