Kowalik: Enea obniża emisję CO2 i bije rekord OZE

21 marca 2019, 13:00 Energetyka

– Rok 2018 to dla branży okres wyzwań. Nastąpiło dużo zmian regulacyjnych i czynnik, jak cena CO2 i cena świadczeń ekologicznych, ulegał dużym wahaniom. Mimo to spółka osiągnęła dobre wyniki operacyjne z silną pozycją na rynku – powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik na konferencji wynikowej.

Ze szczególnych wydarzeń w 2018 roku Kowalik odnotował wzrost przychodów o 11 procent, wzrost wytwarzania energii elektrycznej o ponad 26 procent, a także osiągnięcie pełnej mocy bloku 11 Elektrowni Kozienice, co przekłada się na wyniki spółki. Blok przepracował 7 tys. godzin w 2018 roku.

W zakresie trendów spółka kładzie nacisk na wzrost wytwarzania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) o 11 procent rok do roku. – Działamy w zakresie zmniejszenia jednostkowej emisji CO2 o 7 procent w latach 2016 – 2018 – powiedział Mirosław Kowalik.

Wskazał wyzwanie regulacyjne w Unii Europejskiej, jakim jest pakiet zimowy, który zmienia zasady działanie rynku energii. W pierwszej połowie 2018 roku nowym wyzwaniem stała się konieczność wzrostu udziału zielonej energii do 2030 roku oraz wzrost ceny uprawień CO2. W kraju zaś nastąpiła zmiana w postaci noweli OZE oraz ustawy o wysokosprawnej kogeneracji. – Kluczowe elementy to wzrost cen uprawień do emisji CO2 oraz świadczeń ekologicznych – powiedział Kowalik.

Pytany przez dziennikarzy o możliwe zmiany w strategii spółki, prezes Kowalik powiedział, że Enea jest w trakcie analizy celów strategicznych, w kontekście zmieniającego się otoczenia rynkowego i legislacyjnego. Pytany czy w grę wchodzą morskie farmy wiatrowe powiedział, że ten sektor także znajduje w zainteresowaniu spółki.

-To normalne działanie, że po trzech latach od ogłoszenia strategii następują analizy i pojawiają się pytania czy cele strategiczne zapewnią spółce odpowiednią pozycję. Bierzemy pod uwagę wszystkie opcje, łącznie z elektrownią wiatrową na morzu, ale to wymaga szczegółowych analiz i wytyczenia nowych warunków brzegowych dla celów strategicznych – powiedział Kowalik. Dodał, że możliwe zmiany wynikają przede wszystkim z Pakietu Zimowego, który implikuje nowe warunki funkcjonowania sektora energetycznego w Europie i w Polsce. Analizy mogą zakończyć się w tym roku. Mogą one skutkować ć ewentualną aktualizacją strategii spółki.

Grupa Enea osiągnęła w 2018 roku wzrost w segmentach wytwarzania energii elektrycznej, sprzedaży usług dystrybucyjnych oraz detalicznej sprzedaży energii i paliwa gazowego. W wymagającym – jak zauważyła spółka – otoczeniu rynkowym Grupa zanotowała wyższe przychody w wysokości 12 673 mln zł. Jest to wzrost o 11,1 procent w stosunku do roku poprzedniego. Poprzez zakończone w latach 2016-2018 inwestycje emisja CO2 na 1 MWh wytworzonej w Grupie Enea energii została obniżona o ponad 7 procent. Równolegle Enea wyprodukowała o 11 procent więcej energii ze źródeł odnawialnych w porównaniu z poprzednim okresem.

Na wielkość produkcji energii wpływ miały się czynniki takiego jak dyspozycyjność Elektrowni Połaniec oraz poprawiające się z kwartału na kwartał wykorzystanie potencjału bloku nr 11 w Elektrowni Kozienice, przy postojach modernizacyjnych bloków nr 9 i 10 w Elektrowni Kozienice, związanych również z dostosowaniem jednostek wytwórczych do konkluzji BAT.

Grupa Enea zwiększyła o 11 procent produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Jak chwaliła się spółka, to rekordowy pod względem wolumenu wynik w dotychczasowej historii Grupy. Produkcja z OZE wyniosła 2 025 GWh.