Kroplewski: Metan z węgla da Polsce dodatkowe 2-3 mld m3 gazu rocznie (WIDEO)

24 maja 2017, 13:15 Energetyka

Podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo i regulacja na rynku energetycznym” przedstawiciel PGNiG mówił o perspektywie zwiększenia wydobycia gazu ziemnego w Polsce przy użyciu dywersyfikacji oraz innowacyjnych technologii, jak przedekspoalacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla (CBM). Czy jest potrzebne? Jak zmieni rynek?

Łukasz Kroplewski, fot. Dariusz Iwański
Łukasz Kroplewski, fot. Dariusz Iwański

– Aktualnie z kierunku wschodniego, ale i z zachodniego, bo przez Niemcy import to 9 mld m3. Norwegia to 500-600 mln m3. Do 2025 roku chcemy to zwiększyć do 2,5 mld m3 gazu. Krajowe złoża to około 4-4,5 mld m3 gazu rocznie. Do tego dochodzi potężne przedsięwzięcie rozwojowe, czyli przedeksploatacyjne wydobycie metanu z węgla i metanu z kopalń – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

– Według danych NFOŚiGW do atmosfery rokrocznie trafia około 1 mld m3 metanu z kopalń węgla(CMM). Jeśli uda nam się to wykorzystać to mamy kolejny miliard. Do tego projekt przedekspoatacyjnego pozyskania metanu(CBM) z z którego możemy pozyskać dodatkowe 1-2 mld m3 rocznie. Razem jesteśmy blisko tych trzech miliardów – ocenił Kroplewski.

– Można się zapytać, po co to robimy. Po co nam kontrakt z Qatargasem, po co z Amerykanami? To są elastyczne kontrakty, możliwość grania dostawami, a zatem zysk ekonomiczny. Nawet, jeśli podwoimy nasz portfel 15-16 mld m3 rocznie, to wykorzystamy ten potencjał. Mamy kontrakt z ERU Trading, rozmawiamy z Naftogaz. Zapotrzebowanie na Ukrainie ma stale rosnąć i my to wykorzystamy – przekonywał menadżer.

– Dzięki dywersyfikacji jesteśmy w stanie sprzedawać gaz po coraz lepszej cenie – przypomniał. – Możemy stać się znaczącym graczem na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, ale Rosjanie muszą zacząć nas traktować po partnersku. Na razie płacimy za gaz dużo więcej, niż nasi sąsiedzi na zachód od Polski. Dlatego aktywnie działamy przeciwko Nord Stream 2, niekorzystnym decyzjom jak w sprawie gazociągu OPAL. Nie możemy się na takie precedensy godzić, bo w przyszłości będziemy tańczyć tak, jak zagra dominujący dostawca – mówił.

– W najbliższym czasie na innowacje i rozwój PGNiG przeznaczy 680 mln zł – mówił w Fleszu Biznesalert.pl wiceprezes PGNiG – Naszym oczkiem w głowie jest projekt CBM  (Coal-bed methane – przyp. red.) – dodał.