font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo Lotniska 6 marca, 2015 godz. 12:31   
REDAKCJA

Krystowski: PZL-Świdnik może utworzyć 2 tys. nowych miejsc pracy

407GXP_Lifeguard_150301-R01

Świdnik może się stać światowym centrum produkcji nie tylko modelu AW149, ale i innych najnowocześniejszych konstrukcji koncernu AgustaWestland – poinformował agencję ISBnews prezes PZL-Świdnik Krzysztof Krystowski.

– Budowano by tu śmigłowce dla klientów na całym świecie – widzimy obecnie potencjał na co najmniej o 350 maszyn AW149 więcej niż zamówienie wojska na 70 śmigłowców. Szacujemy, że w związku z tym zatrudnilibyśmy do 2000 nowych pracowników w ciągu siedmiu lat. Ponadto pracowników zatrudnią nasi kooperanci, których jest w tej chwili 900 w całej Polsce – powiedział prezes PZL-Świdnik Krzysztof Krystowski w rozmowie z ISBnews, w kuluarach Welconomy Forum w Toruniu.
Krystowski wyjaśnił, że zakłady w Świdniku, które prowadzą cały cykl produkcyjny, zatrudniają 5-6 razy więcej pracowników do wyprodukowania jednej maszyny niż inne zakłady-montownie. Dodał, że w związku z długim cyklem życia produktu wynoszącym 30-40 lat daje to szansę na wieloletnią produkcję w Polsce.

– W przypadku dodatkowej produkcji AW149 przeznaczonych na eksport należałoby utworzone miejsca pracy kolejny raz przemnożyć przez 5, co faktycznie oznacza, że potencjał tworzenia nowych miejsc pracy przez PZL-Świdnik jest 20-30 krotnie większy niż podmiotu zamierzającego co najwyżej zmontować 70 helikopterów dla potrzeb obecnego przetargu – dodał Krystowski. – Świdnik stałby się jedną z czterech fabryk koncernu AgustaWestland, produkujących najnowsze modele śmigłowców. To da szanse na rozpoczęcie produkcji kolejnych modeli w Polsce – możliwe, że m.in. podobnego konstrukcyjnie do AW149 helikoptera cywilnego AW189.

Prezes podkreślił, że w przypadku pozyskania kontraktu na 70 maszyn zakład będzie od razu gotowy do jego realizacji, natomiast dalsze zwiększanie produkcji będzie wymagało inwestycji, przede wszystkim w wyposażenie linii produkcyjnych, kupowane od polskich i zagranicznych.

– Kolejnym ważnym elementem dla nas będzie następny przetarg, zapowiadany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, na śmigłowiec bojowy. Resortowi zależy na przyspieszeniu tego postępowania, trwa już dialog techniczny. PZL-Świdnik weźmie udział również w tym postępowaniu – stwierdził na zakończenie prezes.

Żródło: ISBnews