font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna PAP 8 sierpnia, 2018 godz. 9:45   
REDAKCJA

Kubicki: Wstępne wyniki Enei neutralne. Rozczarował segment obrotu

Enea_logo

Szacunkowy zysk netto jednostki dominującej grupy Enea wyniósł w II kwartale 190,2 mln zł i był wyższy o ok. 20 proc. od konsensusu PAP, a zysk EBITDA wyniósł 602 mln zł i był zgodny z oczekiwaniami analityka Societe Generale Bartłomiej Kubicki. W jego ocenie wyniki można ocenić neutralnie, choć rozczarowaniem jest zanotowana strata EBITDA w segmencie obrotu.

– Wyniki Enei są mniej więcej zgodne z moimi oczekiwaniami i z konsensusem, jeśli chodzi o EBITDA. Zysk netto jest wyższy, ale trudno ocenić, co na to wpłynęło – ocenia Bartłomiej Kubicki analityk Societe Generale.

Podkreśla on, że wynik segmentu wydobycie nie jest zaskoczeniem, bo szacunki raportowała już Bogdanka. Według niego w segmencie wytwarzania wynik jest troszkę powyżej oczekiwań, ale biorąc pod uwagę wzrost produkcji energii elektrycznej o 31 proc. rdr i spadek EBITDA o 7 proc., to wynik jest generalnie słaby.

Za dobry, analityk Societe General, uznał wynik dystrybucji (wzrost EBITDA o 11 proc. rdr). Zwraca on jednak uwagę, że spółka wspomina o wpływie one-offów związanych z odszkodowaniami i przyznaje, że wolumeny były silne, bo w II kwartale wzrosły o 4 proc. rdr.

W cenie Bartłomieja Kubickiego największe rozczarowanie to segment sprzedaży, gdzie strata EBITDA wyniosła aż 24 mln zł.

– Oczekuję, że w tym roku wszystkie spółki będą mieć słabsze wyniki w tym segmencie, marże się znormalizują. Ceny zielonych certyfikatów rosną i bardzo szybko rosną koszty energii. Widać, że niektóre spółki: Tauron i PGE radzą sobie z tym lepiej, przynajmniej do tej pory, niż Enea i Energa. To może być oczywiście wynikiem stopnia hedgingu -skomentował analityk Societe Generale.

Oceniam, że wyniki Enei są neutralne – podsumował Kubicki.

Grupa Enea szacuje, że miała w pierwszej połowie 2018 roku 431 mln zł zysku netto jednostki dominującej i 1.304 mln zł EBITDA. Skonsolidowany EBIT wyniósł 633 mln zł, a przychody sięgnęły 6.040 mln zł.

Z wyliczeń PAP Biznes wynika, że w samym II kwartale grupa Enea miała 3.051 mln zł przychodów wobec konsensusu PAP na poziomie 2.974 mln zł i 601,9 mln zł EBITDA wobec 603,4 mln zł oczekiwanych przez rynek.

Szacunkowy zysk netto jednostki dominującej wyniósł w II kwartale 190,2 mln zł. Tymczasem konsensus PAP przewidywał 157,7 mln zł zysku.

Enea poinformowała w komunikacie, że szacunkowy wynik EBITDA w segmencie Obrót wyniósł w I półroczu 2018 roku 29 mln zł, w Dystrybucji 580 mln zł, w obszarze Wytwarzanie 437 mln zł, a EBITDA segmentu Wydobycie wyniosła 274 mln zł.

Z wyliczeń PAP Biznes wynika, że w II kwartale szacunkowy wynik EBITDA w segmencie Dystrybucji wyniósł 283 mln zł, w obszarze Wytwarzanie 210 mln zł, a EBITDA segmentu Wydobycie wyniosła 151 mln zł. W segmencie Obrót – według szacunków – spółka miała 24 mln zł straty EBITDA.

Grupa Enea opublikuje raport za I półrocze 13 września.

Polska Agencja Prasowa