Kurtyka w Algierii: Nadpodaż na rynku LNG to dla Polski szansa

3 października 2016, 17:45 Alert

– Rozwój infrastruktury energetycznej daje szansę na realną dywersyfikację źródeł dostaw. Polski terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu ma dla Polski ogromne znaczenie związane z bezpieczeństwem energetycznym – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka podczas Konferencji Ministerialnej Międzynarodowego Forum Energetycznego, która odbyła się 26-28 września 2016 r. w Algierii.

Wiceminister Kurtyka podczas panelu, którego tematem był rynek gazu ziemnego zwrócił uwagę na dynamiczny wzrost obrotów gazem skroplonym LNG w skali globalnej oraz na jego skutki w postaci spadku cen surowca i poprawy bezpieczeństwa energetycznego. – Nadpodaż na rynku LNG pozytywnie wpłynęła na gospodarki krajów konsumentów. W Europie także na poprawę warunków w tworzeniu wewnętrznego, zliberalizowanego rynku gazu ziemnego – dodał. Jego zdaniem dostęp do dostaw z różnych kierunków dzięki terminalom LNG ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia w gaz ziemny w szczególności dla krajów naszego regionu, który charakteryzuje się niskim poziomem dywersyfikacji dostaw.

Kluczowym dla czerpania wspomnianych korzyści jest rozwój infrastruktury służącej do odbioru LNG i przesyłu gazu. – Terminal w Świnoujściu oraz możliwości wykorzystania istniejącej w Polsce infrastruktury do zaopatrywania w gaz ziemny innych państw Europy Środkowowschodniej jest wyzwaniem, któremu chcemy sprostać i który jest naszym celem – dodał.

W ramach konferencji wiceminister energii Michał Kurtyka odbył szereg spotkań dwustronnych. Spotkał się m.in. z Abdeslamem Bouchouarebem Ministrem Przemysłu i Górnictwa Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Mohammedem Bin Saleh Al-Sadem Ministrem Energii i Przemysłu Kataru oraz Bijan Namdarem Zanganehem, Ministrem Ropy Naftowej Islamskiej Republiki Iranu. W trakcie spotkań rozmawiano m.in na temat współpracy w sektorze górniczym, gazowym i naftowym.

 

Międzynarodowe Forum Energetyczne (International Energy Forum) to międzynarodowe porozumienie pomiędzy państwami eksporterami, importerami oraz pełniącymi funkcje tranzytowe ropy naftowej z siedzibą w Rijadzie (Arabia Saudyjska).

IEF funkcjonuje na podstawie Karty IEF, która została podpisana przez sygnatariuszy 22 lutego 2011 r. w Rijadzie. Podpisanie Karty IEF miało na celu ustabilizowanie organizacyjne IEF funkcjonującego od 1991 r. i stanowiącego nieformalne gremium współpracy państw – producentów i konsumentów ropy naftowej. Obecnie IEF liczy 72 państwa.

Ministerstwo Energii