Kurtyka: Bez zmian w transporcie nie da się zrealizować porozumienia paryskiego

4 grudnia 2018, 13:00 Energetyka

Bez zmian w transporcie nie da się zrealizować postanowień Porozumienia paryskiego – mówił prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka. Do polsko-brytyjskiej inicjatywy ws. promocji nisko/bezemisyjnego transportu przystąpiło kilkadziesiąt państw.

fot. COP24

„Transport jest bardzo ważnym elementem w skutecznym wdrożeniu porozumienia z Paryża” – powiedział Kurtyka podczas wtorkowej debaty na temat elektromobilności, organizowanej podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Jak dodał, że bez tego nie da się osiągnąć celów porozumienia.

„Musimy działać, musimy działać teraz” – podkreślił.

Razem z Wielką Brytania polski rząd przygotował deklarację na rzecz wspólnego napędzania zmian w transporcie. Jak mówił Kurtyka, przystąpiło do niej już kilkadziesiąt krajów, m.in. Austria, Chiny, Dania, Finlandia, Grecja, Niemcy, Francja, Meksyk, Hiszpania. Deklarację poparło wiele organizacji pozarządowych i instytucji z ponad 30 krajów oraz firm.

– 34 państwa poparły polsko-brytyjską inicjatywę na rzecz promocji elektromobilności – poinformował prezydent COP24 Michał Kurtyka. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że nasz kraj wraz z Bankiem Światowym powołuje fundusz dedykowany takiemu rodzajowi mobilności.

„To jest przecież warunek wstępny, żeby ta deklaracja na rzecz elektromobilności stawała się rzeczywistością” – zwrócił uwagę.

Uczestniczący w debacie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest w awangardzie rozwijania badań, jak i wdrażanych w praktyce programów dot. elektromobilności. Rozwijana jest również cała infrastruktura ładownia samochodów, autobusów elektrycznych – dodał.

„To jest przecież warunek wstępny, żeby ta deklaracja na rzecz elektromobilności stawała się rzeczywistością” – zwrócił uwagę.

Morawiecki poinformował, że, aby wspierać elektromobilność, Polska wraz z Bankiem Światowym powołuje fundusz dotyczący takiego rodzaju transportu

O deklaracji pozytywnie wypowiadali się uczestnicy debaty m.in. wielki książę Luksemburga Henryk, prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, minister spraw zagranicznych Gabonu, czy ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott.

Ambasador wskazał, że brytyjski rząd do 2050 roku przeznaczy 1,5 mld funtów na rzecz rozwoju technologii zeroemisyjnych w transporcie. Podkreślił, że Wielka Brytania zobowiązała się do zakończenia sprzedaży nowych „konwencjonalnych” samochodów (napędzanych benzyną i olejem napędowym) do 2040 roku.

Polsko-brytyjska deklaracja Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility. zakłada powstawanie sieci partnerstw między władzami miast, regionów i państw, a także organizacji pozarządowych, których celem jest m.in. wymiana doświadczeń ws. elektromobilności.

Donosząc się do polsko-brytyjskiej inicjatywy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podkreślił, że wpisuje się ona w realizację Porozumienia paryskiego.

Sekretarz pogratulował Polsce i Wielkiej Brytanii wspólnej tej inicjatywy i zaznaczył, że jest ona potrzebna.

Guterres zwrócił uwagę, że transport odpowiada obecnie za ok. 1/3 globalnej emisji CO2. Dodał, że już dziś na świecie jeździ ok. 1 mld samochodów, a w 2040 r. będzie ich dwa razy więcej.

Polska Agencja Prasowa

AKTUALIZACJA: 04.12.2018 r., godz. 14:50