Kwiatkowski: Nieprawidłowości przy kampanii promocyjnej energii atomowej i korupcjogenne warunki w sektorze OZE

8 września 2014, 08:31 Atom

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski przedstawił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wyniki kontroli związanych z nowym systemem gospodarowania odpadami, funkcjonowaniem jednostek samorządu terytorialnego oraz wypracowywaniem porozumienia ze społecznościami lokalnymi. Zapowiedział także ważne kontrole, które wkrótce się rozpoczną.

Prezes NIK uczestniczył m.in. w debacie poświęconej reformie gospodarki odpadami. Rok obowiązywania nowego systemu przyniósł wiele doświadczeń, nie zawsze pozytywnych. Izba jeszcze w 2013 roku sprawdziła, jak gminy są przygotowane do wprowadzenia zmian. Kontrola pokazała, że samorządy mają problemy z wdrożeniem nowych przepisów, ale inspektorzy informowali także o pozytywnych aspektach reformy – przede wszystkim o wzroście liczby mieszkańców segregujących śmieci. NIK zwróciła także uwagę na potrzebne zmiany w prawie, które usprawnią działanie nowego systemu. Chodziło np. o jednoznaczne doprecyzowanie pojęcia „właściciela nieruchomości”, czyli wskazanie, kto ma obowiązek składania deklaracji i wnoszenia opłaty śmieciowej (zarządca nieruchomości, spółdzielnia mieszkaniowa, a może właściciel mieszkania). Propozycje Izby są obecnie przedmiotem prac Komisji Sejmowej oraz Ministerstwa Środowiska.

W kontroli dotyczącej Programu Polskiej Energetyki Jądrowej Izba ustaliła, że kampania informacyjna na temat energii atomowej wystartowała z opóźnieniem oraz bez koordynacji. W konsekwencji takie przedsięwzięcia jak „Poznaj atom” oraz  „Świadomie o atomie” miały nikły zakres oddziaływania. Wreszcie w niedawnej kontroli farm wiatrowych NIK ustaliła, że władze gmin decydowały o lokalizacji wiatraków, ignorując społeczne sprzeciwy. Nie decydowały się na referenda, a sam proces lokalizowania elektrowni przebiegał w warunkach zagrożenia konfliktem interesów, brakiem przejrzystości i korupcją. W konsekwencji poziom aprobaty społecznej dla tego typu inwestycji spadł w wielu miejscach do zera.

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli