font_preload
PL / EN
Alert 20 marca, 2017 godz. 14:00   
REDAKCJA

Cztery lata dla szpiega, który donosił Rosji na gazoport

Rosja

Cztery lata więzienia dla prawnika Stanisława Sz., oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Taki nieprawomocny wyrok wydał dziś Sąd Okręgowy w Warszawie – podaje Polska Agencja Prasowa.

Chociaż obrońca wskazuje na „braki dowodowe”, to sąd uznał, że skazany na cztery lata Sz. przekazał na rzecz Rosji informacje o polskim terminalu LNG w Świnoujściu. Interesował się nim w okresie realizacji inwestycji. Sąd podał, że pozyskał dwa źródła osobowe.

Sąd ustalił, że od 2012 roku Sz. utrzymywał kontakty z wywiadem wojskowym Rosji (GRU) i przeszedł odpowiednie szkolenie. Zobowiązał się także do ujawnienia informacji, także niejawnych na temat polskiego sektora energetycznego, w tym o gazoporcie.

Sz. uzyskał między innymi niejawny raport Najwyższej Izby Kontroli na temat umów gazowych z Rosją. Uczestniczył w obradach sejmowej komisji ds. energetyki w celu uzyskania „nieoficjalnych informacji”. Miał także dokonać rozpoznania wśród dziennikarzy w Polsce zajmujących się energetyką pod kątem ich wykorzystania w promocji rosyjskiej polityki.

Sąd poinformował, że Sz. prowadził także kampanię propagandową deprecjonującą polską politykę energetyczną poprzez publikację artykułów zgodnych z polityką rosyjską. Do tego celu wykorzystywał zatrudnienie w kancelarii prawniczej.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik