font_preload
PL / EN
Energetyka Ropa 20 lipca, 2018 godz. 11:30   
REDAKCJA

Leszczyński: Orlen jest gotów na wyzwania. Inwestuje w petrochemię i chce przejąć Lotos

orlen 2 Fot. BiznesAlert.pl

Podczas konferencji prasowej członek zarządu ds rozwoju PKN Orlen Zbigniew Leszczyński zdradził, że w tym celu spółka inwestuje w petrochemię. – Do 2023 roku chce zainwestować 8,3 mld złotych, co powinno się przełożyć na EBIDTA 1,5 mld złotych – powiedział.

Wiceprezes Leszczyński przypomniał o bloku parowo-gazowym otwartym niedawno w Płocku. – Ta inwestycja wzmacnia pozycję PKN Orlen w Polsce. Dzięki niej stał się piątą spółką energetyczną w naszym kraju. Mamy instalacje w dziewięciu lokalizacjach, w trzech krajach, o łącznej mocy 1,9 GW. Energia elektryczna i cieplna wyprodukowana w grupie pozwala na dostawy energii do 8 mln gospodarstw domowych.

W trakcie wystąpienia wspomniał również o wzmożonej aktywności PKN Orlen na rynkach zagranicznych, m.in. o uzyskaniu zgody od Czeskiego Banku Narodowego na zakup pozostałej części akcji Unipetrolu.

Leszczyński ocenił, że PKN Orlen dba o bezpieczeństwo surowcowe. W tym kontekście przypomniał o dostawie ropy z Iranu i aneksie do umowy na dostawę surowca podpisanym z Saudi Aramco.