Litwa zapowiada zwrot ku OZE

15 grudnia 2017, 07:00 Alert

Litewski rząd zaaprobował „Narodową strategię niepodległości energetycznej”. Zgodnie z przyjętymi zapisami, prawie cała energia pozyskiwana z tradycyjnych źródeł jak węgiel, czy gaz, zostanie zastąpiona przez tę otrzymywaną z odnawialnych źródeł, pisze „Litewski kurier”. W Strategii podkreślono, że w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego konieczne jest zmniejszenie zależności kraju od zewnętrznych dostawców energii, a to oznacza rozbudowę krajowego sektora energetycznego.

Nowa Strategia określa cele, jakie Wilno stawia przed sobą w zakresie rozwoju energetyki, sposoby ich wdrażania do 2030 roku, a także podstawowe zasady przekształcenia tego sektora do 2050 roku. Dokument identyfikuje cztery obszary litewskiej polityki energetycznej: bezpieczeństwo energetyczne, rozwój zielonej energii, stworzenie konkurencyjnego środowiska i innowacje.

Po pierwsze, niezależność

Według założeń zapisanych w rządowym dokumencie, do 2020 roku Litwa wyprodukuje samodzielnie 35% potrzebnej energii. W 2030 roku produkcja krajowa będzie zaspokajać dwie-trzecie niezbędnej energii, a w 2050 roku Litwa będzie pod tym względem samowystarczalna.

Auta o napędzie ekologicznym

Kolejnym założeniem Strategii jest ograniczenie do 2030 roku zużycia konwencjonalnych paliw (benzyny i oleju napędowego) w miejskich samochodach o 50%, a w 2050 roku o 100%. Z tego wynika, że Wilno stawia na rozwój branży pojazdów o napędzie elektrycznym.

Obywatelu, zbuduj sobie elektrownię

Rząd oferuje konsumentom aktywny udział w produkcji zielonej energii. Mieszkańcy będą mogli zaspokoić potrzeby swoich gospodarstw domowych, uczestnicząc w specjalnym projekcie. Oczekuje się, że do 2020 roku 34 tys. Litwinów rozpocznie samodzielną produkcję energii elektrycznej, a do 2030 roku liczba niezależnych producentów osiągnie poziom 500 tys.

Integracja to podstawa

Litwa planuje także zintegrować swoje sieci energetyczne i rynek energii z systemem UE w ciągu najbliższych pięciu lat. W tym celu konieczne jest pomyślne zakończenie dwóch projektów: zbudowanie gazociągu łączącego Polskę z Litwą do 2021 roku oraz zsynchronizowanie sieci energetycznej z Unią Europejską do 2025 roku.

Zielona energia rządzi

Przemawiając na międzynarodowej konferencji na temat energii wiatrowej WindEurope 2017, która odbyła się w Amsterdamie pod koniec listopada, litewski minister energetyki Žigimantas Vaičiūnas powiedział: „Litwa stoi przed ambitnymi, długoterminowymi celami w dziedzinie energii odnawialnej. Narodowa strategia niezależności energetycznej przewiduje, że do 2030 roku co najmniej 45% energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych, w tym z wiatru”. Dodał również, że do 2050 roku aż 80% energii produkowanej na Litwie będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Zdaniem ministra Vaičiūnasa postawienie na energię odnawialną przyczyni się do walki ze zmianami klimatu, ale również stworzy nowe miejsca pracy.

Litwa jest jednym z liderów Unii Europejskiej w zakresie produkcji energii odnawialnej. Oczekuje się, że w tym roku wiatraki wytworzą rekordową ilość energii o wolumenie 1,2 terawatogodziny, co stanowić będzie prawie jedną trzecią całkowitej energii produkowanej w tym kraju.

The Baltic Course/Roma Bojanowicz