Litewski system rezerwy strategicznej pod lupą KE

3 czerwca 2019, 13:00 Alert

Komisja Europejska poinformowała rozpoczęciu procedury pogłębionej analizy w celu oceny litewskiego systemu wsparcia rezerwy strategicznej elektroenergetycznych zdolności wytwórczych. KE chce sprawdzić między innymi, czy wprowadzony na Litwie system nie faworyzuje jednego z tamtejszych przedsiębiorstw energetycznych.

Dochodzenie Komisji dotyczy systemu wsparcia rezerwy strategicznej energii elektrycznej, który funkcjonował na Litwie od 2013 do 2018 r. Celem systemu było utrzymują pewnych zdolności wytwórczych poza rynkiem energii elektrycznej, które miały wytwarzać energię tylko w sytuacjach awaryjnych, w celu ochrony przed ryzykiem przerw w dostawach. W okresie funkcjonowania systemu do świadczenia usług w zakresie rezerw strategicznych została wybrana państwowa spółka energetyczna Lietuvos Energija.

W 2016 r. do KE wpłynęła formalną skarga, w której stwierdzono, że funkcjonujący na Litwie mechanizm jest niezgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa. KE doszła do wstępnego wniosku, że stosowany mechanizm stanowił pomoc państwa i chce teraz ocenić, czy system ten nie zakłócił nadmiernie konkurencji na jednolitym rynku UE. KE tłumaczy, że aby mogła zatwierdzić mechanizm wsparcia i uznać go za zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa, państwo członkowskie musi wykazać potrzebę zastosowania środka, upewnić się, że jest on odpowiedni do celu i otwarty dla wszystkich dostawców.

Na obecnym etapie KE wyraziła obawy, że stosowany na Litwie mechanizm nie był zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa. Z tego względu KE wszczęła pogłębione dochodzenie w ramach którego, chce zbadać między innymi, czy rezerwa strategiczna była niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na lata 2015-2018. Jednocześnie KE chce sprawdzić, czy świadczenie usługi wyłącznie przez Lietuvos Energija nie dyskryminowała innych potencjalnych wytwórców, czy dostawców usług alternatywnych. Komisja chce również ustalić, czy wdrożony na Litwie mechanizm nie zakłócił kształtowanie się cen rynkowych i nie osłabił inwestycje innych podmiotów rynkowych, które mogły przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw.

Komisja przeprowadzi teraz dalsze dochodzenie w celu ustalenia, czy początkowe obawy zostały potwierdzone. Otwarcie szczegółowego dochodzenia daje Litwie i zainteresowanym stronom trzecim możliwość przedstawienia uwag.

CIRE.pl