LNG wesprze gazyfikację Polski

20 lutego 2017, 17:15 Alert

Do 2022 roku poziom gazyfikacji kraju wzrośnie z 58 do blisko 61 proc. – zapowiedział w poniedziałek w Końskich (Świętokrzyskie) prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel.Plany spółki zakładają budowę tradycyjnej  sieci gazowej, drugi element to gazyfikacji gmin przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG. PSG rozmawia także z chińskimi inwestorami, którym spółka może dostarczyć surowiec. 

Fot. PGNiG SA

W ubiegłym roku poziom gazyfikacji kraju wynosił 58 proc. „Chcemy go zwiększyć do blisko 61 proc. w 2022 roku” – zapewnił podczas otwarcia placówki gazowniczej w Końskich prezes PSG. „M.in. na ten cel przeznaczymy w ciągu najbliższych sześciu lat prawie 12 mld zł. W tym czasie chcemy całkowicie zgazyfikować minimum 74 nowe gminy” – podkreślił Wróbel.

W samym tylko województwie świętokrzyskim PSG zamierza do 2022 roku zainwestować w infrastrukturę gazowniczą 260 mln zł. „Przebudujemy gazociąg Romanów-Lubienia i Parszów-Bliżyn. Mamy także w planach dwa zadania strategiczne: przebudowę gazociągu Sandomierz-Ostrowiec Św. oraz Lubienia-Parszów-Kielce i budowę odcinka Mójcza-Masłów. Dzięki temu wzrośnie potencjał gospodarczy regionu, co zwiększy szanse na pozyskanie nowych inwestorów” – wyjaśnił prezes.

Spółka posiada w tej chwili 17 oddziałów (zakładów gazowych) i 172 gazownie. W 2017 roku powstaną kolejne 52 gazownie i placówki gazownicze. Wróbel dodał, że większość z nich jest przywracana do życia po kilku latach nieobecności.

„Nie będzie już przypadków, a takie zdarzały się jeszcze w ubiegłym roku, że ktoś jechał ponad 100 km, aby załatwić przyłączenie paliwa gazowego. Wówczas obsługa klienta była tylko w 25 miejscach w Polsce. W tej chwili można to zrobić w 172 gazowniach, a łącznie z placówkami gazowniczymi w 231 miejscach” – podkreślił prezes PSG.

Polska Spółka Gazownictwa jest największym w kraju dystrybutorem gazu w Europie, zarządza blisko 179 tys. km sieci gazowej i dostarcza gaz do niemal 7 mln odbiorców indywidualnych i zbiorowych.Spółka rocznie przesyła prawie 11 mld m sześc. gazu. „Chcemy zwiększyć roczny wolumen tej dystrybucji do ponad 12 mld m sześc. gazu w 2022 roku” – zapowiedział prezes PSG.

PSG chce rozwijać sieć gazowniczą w Małopolsce

Przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa 16.02.2017 r. spotkali się z samorządowcami z małopolskich gmin Piwniczna Zdrój i Rytro. Podczas spotkania podpisano listy intencyjne pomiędzy Spółką a władzami obu gmin. W dokumencie obie strony zadeklarowały współpracę, pomoc i podjęcie wszelkich działań w celu budowy  sieci gazowej i dostarczania tego paliwa do odbiorców.

Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie Robert Kwiatkowski przedstawił koncepcję i zakres planowanej inwestycji. Podkreślił też ogromne znaczenie budowy sieci gazowej właśnie w miejscowościach turystycznych. Omówiono także szczegóły techniczne i możliwy przebieg planowanej sieci gazowej.

Obecnie inwestycja może być realizowana w dwóch wariantach. Pierwszy to budowa tradycyjnej  sieci gazowej, drugi to gazyfikacja obu gmin przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG.

Samorządowcy z Piwnicznej i Rytra podkreślili, że budowa sieci gazowej jest bardzo dużą szansą na rozwój turystyczny ich miejscowości. Na zakończenie spotkania ustalono, że za kilka miesięcy przedstawiciele samorządu i PSG już bezpośrednio w terenie zapoznają się  z szczegółowymi  warunkami technicznymi i środowiskowymi  inwestycji.

PSG rozmawia z Chińczykami o dostawach gazu

PSG chce także nawiązać współprace z zagranicznymi klientami. W Łodzi  15.02.2017 r. odbyło się spotkanie dotyczące zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego w związku z planowanymi w województwie łódzkim inwestycjami strategicznymi.

W spotkaniu, zorganizowanym przez Marszałka Województwa Łódzkiego, wzięli udział przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, PGNiG Obrót Detaliczny,  Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz inwestorzy z Chin, zainteresowani budową huty szkła na terenie jednej z dwóch wybranych gmin województwa łódzkiego.

Chińska firma to jeden z największych na świecie producentów szkła samochodowego, budowlanego oraz specjalistycznego. W trakcie spotkania dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Łodzi przedstawiła możliwości zasilania w gaz ziemny planowanej inwestycji oraz wymagania dotyczące parametrów technicznych, niezbędnych do zapewnienia dostaw tego paliwa do zakładu. PSG zadeklarowała gotowość do jak najszybszego rozpoczęcia prac związanych z projektowaniem tak znacznych rozmiarów sieci gazowej.
Polska Agencja Prasowa/Polska Spółka Gazownictwa