font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 2 października, 2017 godz. 12:00   
REDAKCJA

Macierewicz: Wesprzemy budowę centrum doskonalenia NATO w Chorwacji

macierewicz Antoni Macierewicz / fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

W niedzielę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister obrony Chorwacji Damir Krstičević uczestniczyli w jubileuszowej 25 pielgrzymce służb mundurowych w miejscowości Marija Bistrica. W pielgrzymce wzięło udział prawie 3, 5 tys. osób – żołnierzy, policjantów, weteranów, pracowników służb mundurowych.

Na spotkaniu z mediami minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podziękował chorwackiej armii za zaangażowanie w te projekty, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. – Chcę podziękować ministrowi obrony Chorwacji, chorwackiemu rządowi i wojsku chorwackiemu, którego oddział od października będzie już brał udział w Batalionowej Grupie Bojowej w Polsce, a więc będzie wzmacniał siłę obronną wschodniej flanki NATO. To dla nas niesłychanie ważne. Ten wkład Chorwatów we wspólną obronę jest niesłychanie istotny.

Jak podkreślił minister Antoni Macierewicz podczas najbliższego spotkania będą toczyły się rozmowy na temat pogłębienia polsko – chorwackiej współpracy. – Będziemy to uszczegóławiali, być może dotyczyć to będzie wspólnego oddziału, być może innego sposobu umocnienia i pogłębienia naszej współpracy ściśle wojskowej.

– Będziemy także rozmawiali o NATO, gdzie w tej chwili zmienia swój kształt i budowany jest nowy system dowodzenia. Będziemy także rozmawiali o dowództwie w Elblągu. Będą też na pewno jutro omawiane zagrożenia dla flanki wschodniej – mówił na spotkaniu szef polskiego MON.

Chcę podkreślić, że dla Chorwacji Polska jest krajem przyjacielskim i braterskim. Nasza współpraca ma podłoże historyczne. Bardzo się cieszę, że dziś rodzą się nowe inicjatywy. Mamy wspólne punkty odniesienia, pomysły i mam nadzieję, że jutro pogłębimy te tematy. Jesteśmy świadomi, że obraz bezpieczeństwa w Europie się zmienił i jest dla nas bardzo ważne, aby wymienić się doświadczeniami i pomysłami. W najbliższym czasie chorwaccy żołnierze wejdą w skład wielonarodowej grupy bojowej funkcjonującej w Polsce. (…) To wyraz naszej przyjaźni i wsparcia dla Polski. Jutro będziemy rozmawiać o tym, jak tę współpracę pogłębić – dodał minister Damir Krstičević.

W poniedziałek w siedzibie chorwackiego Ministerstwa Obrony w Zagrzebiu odbyło się spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji.

– Polskie siły specjalne będą wspierać budowanie centrum doskonalenia NATO, które ma zostać uruchomione w Chorwacji – powiedział po spotkaniu ministrów szef polskiego resortu obrony Antoni Macierewicz. Minister poinformował także, że oba kraje porozumiały się – co do możliwości współpracy przy remoncie helikopterów. „To ważne przedsięwzięcie zarówno dla Chorwacji jak i Polski – podkreślił minister.

Szef MON Antoni Macierewicz podziękował ministrowi obrony Chorwacji za wysłanie do Polski oddziału wojsk artyleryjskich. Jak mówił, ma on wejść w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Chorwacja weszła w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO wzmacniającej wschodnią flankę Sojuszu. Żołnierze chorwaccy dołączają do wielonarodowej Batalionowa Grupa Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskiem i Orzyszu.

Ministerstwo Obrony Narodowej