Niedoceniony potencjał recyklingu baterii

11 lipca 2019, 07:00 Alert

Według raportu opublikowanego przez Szwedzką Agencję Energii (Sweden Energy Agency), najbardziej popularne akumulatory wykorzystywane w magazynowaniu energii: baterie litowo – jonowe są znacznie szerzej poddawane procesowi recyklingu niż się o tym powszechnie mówi.

Magazyn energii Younicos. Fot. Centrica

W obecnych czasach, baterie litowo – jonowe wykorzystywane są na szeroką skalę. Instaluje się je w przenośnych urządzeniach np. smartfonach, stanowią źródło energii w samochodach elektrycznych czy też używane są do budowy dużych, samodzielnych magazynów energii, współpracujących z systemem elektroenergetycznym. Częstym zarzutem kierowanym w stronę tych baterii jest ich wątpliwe powtórne wykorzystanie oraz konieczność utylizacji po zużyciu się. Często przywoływaną statystyką (nawet w kwietniu 2019 roku na łamach naukowego magazynu – Nature Energy) jest informacja, że tylko 5 procent wszystkich baterii litowo – jonowych na świecie jest poddawana recyklingowi. Jest to jednak przestarzała wartość, gdyż oryginalnie pochodzi ona z raportu Friends of the Earth, wydanego 9 lat temu.

Według nowego raportu Szwedzkiej Agencji Energii, Chiny oraz Korea Południowa są liderami w zamkniętej gospodarce litem. Hans Eric Melin, twórca raportu, na łamach jednego z wywiadów twierdzi, że spośród wszystkich baterii litowo-jonowych poddawanych obecnie recyklingowi ponad 70 procent z nich jest przetwarzanych w Chinach i Korei Południowej, przy wysokim poziomie odzysku materiałów. Azjatyckie firmy skupują baterie z całego świata, oferując atrakcyjne ceny. Odnosząc się do wyżej wymienionej wartości 5 procent  recyklingu wszystkich baterii na świecie, Melin przyznaje, że jego dowody opierają się na osobistych doświadczeniach, pisząc o tym: „Dla kogoś, kto odwiedza kolekcjonerów [baterii] i firmy zajmujące się recyklingiem na całym świecie staje się jasne, że recyklingowi poddaje się znacznie więcej baterii niż tylko 5 procent”.

W raporcie można przeczytać ponadto, że na całym świecie przeprowadzono ponad 300 badań w zakresie oddzielania materiałów w zużytych bateriach i ponownego wytwarzania materiałów katodowych lub ich prekursorów. W 70% z nich zgodnie stwierdzono, że „wszystkie materiały aktywne, w tym lit, mogą być poddawane recyklingowi z wysoką wydajnością”. Warto jednak zaznaczyć, że z racji istnienia kilku rodzajów baterii litowo – jonowych, związanych z różną budową katody (np. LCO – tlenek kobaltu(III) litu) nie wszystkie zostały równo przeanalizowane.

Energy Storage News/Patryk Pietrzak