font_preload
PL / EN
Alert 24 kwietnia, 2018 godz. 12:15   
REDAKCJA

Magazyny energii wesprą elektrownię gazową w Australii

Magazyn energii Tesla Magazyn energii w Australii. Fot. Tesla

Koncerny ABB i Kokam dostarczyły wspólne rozwiązanie dedykowane mikrosieciom, które będzie wspierać pracę elektrowni w Australii opalanej gazem ziemnym. System oparty na 30 MW magazynach energii został przekazany do elektrowni Alinta Energy’s Newman Power Station o mocy zainstalowanej 178 MW. Jednostka dostarcza energię elektryczną na potrzeby wydobycia w regionie Pilabara w północnej części stanu Australia Zachodnia.

Zautomatyzowane magazyny energii

Rozwiązanie stanowi połączenie magazynów energii, dostarczonych przez południowokoreańską spółkę Kokam, oraz dedykowanych systemów automatyki stworzonych przez ABB. Główną część systemu stanowi pięć magazynów energii po 6 MW każdy. Magazyny wraz z niezbędną automatyką, transformatorami i rozdzielnicami elektrycznymi zostały zabudowane w modułowe kontenery.

Jest to jeden z największych systemów swojej klasy, który będzie zainstalowany w elektrowni opalanej gazem. Zainstalowane magazyny energii o łącznej mocy 30 MW mogą dostarczyć energię elektryczną do 6 000 gospodarstw domowych zakładając średnią moc 5kW na jedno gospodarstwo.

Oszczędność i bezpieczeństwo

Dzięki instalacji systemu, prace elektrowni zostaną zautomatyzowane i zoptymalizowane, podniesiona zostanie efektywność energetyczna procesów, a zużycie paliw kopalnych ulegnie zmniejszeniu. Wszystko to dzięki zmagazynowanej energii, która będzie stanowić rezerwę wirującą dla turbin gazowych. Zmagazynowana energia elektryczna będzie wykorzystywana w celu zapewnienia stabilnych dostaw energii w czasie awaryjnych postojów turbin gazowych.

Elektrownia Newman należy do spółki Alinta Energy będącej jednym z największych wytwórców energii elektrycznej w Australii, posiadającej około 1800 MW mocy wytwórczej.

Spółka Kokam specjalizuje się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych oraz litowo-polimerowych. Posiada 150 patentów związanych z branżą magazynowania energii, a łączna pojemność zainstalowanych przez firmę systemów wynosi 650 MWh.

Koncern ABB, który otrzymał zlecenie od spółki Kokam, specjalizuje się w technologiach energetyki i automatyki. Rozwiązania ABB w zakresie mikrosieci są instalowane na całym świecie, a 15 systemów tego typu zostało zainstalowane na terenie Australii.

Energy Storage News/ABB/Ewa Bartosiewicz