Majchrzak: Możliwości transgranicznego przesyłu energii elektrycznej wzrosną

6 marca 2015, 14:55 Energetyka

Możliwości transgranicznego przesyłu energii elektrycznej do Polski wzrosną, zapowiada w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak.

Dzienniki rozmawiał z prezesem PSE między innymi na temat transgranicznych mocy przesyłowych i zasad ich udostępniania. Jak podkreślił prezes Majchrzak, transgraniczne zdolności przesyłowe są obecnie udostępniane w maksymalnym możliwych zakresie i na poziomie, który nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa pracy KSE.

Prezes Majchrzak zaznaczał również, że już dziś mamy zdolności przesyłu transgranicznego na poziomie 10 proc. zużycia krajowego, czyli tyle ile mamy mieć zgodnie unijnymi wymogami w 2020 roku. Szef OSP zwrócił jednak uwagę, że zdolności te w podstawowej części wykorzystywane są dla tranzytów energii wynikających z transakcji handlowych zawartych poza obszarem Polski.

Jednocześnie prezes PSE podkreślił, że w perspektywie najbliższych kilku lata transgraniczne moce przesyłowe znacznie wzrosną. Na granicy z Niemcami pod koniec 2017 roku dzięki inwestycji instalacji przesuwników fazowych nasze zdolności wymiany mocy powinny wzrosnąć do 500 MW dla importu oraz 1500 MW dla eksportu – zapowiada prezes w „Rz”. Jak dodaje, w perspektywie najbliższych 6-10 lat dzięki rozbudowie linii elektroenergetycznych głównie w zachodniej części kraju będziemy mogli importować nawet 2000 MW i eksportować 2500 MW.

Na wschodniej granicy do końca roku ma zostać oddane do użytku połączenie z Litwą o ogólnej przepustowości około 500 MW, które będzie udostępniane w ramach mechanizm market coupling.

Jak ujawnia w rozmowie z „Rz” prezes Majchrzak, mimo napiętej sytuacji na Ukrainie trwają prace nad projektem synchronizacji sieci elektroenergetycznej tego kraju z siecią europejską. W listopadzie 2014 r. konsorcjum, w skład którego wchodzi między innymi PSE oraz operatorzy z Bułgarii, Rumunii, Serbii i Węgier uruchomiło studium wykonalności synchronicznego połączenia systemów Ukrainy i Mołdawii z systemem europejskim.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL