Memorandum w sprawie trzeciego gazociągu do Chin

31 sierpnia 2015, 15:13 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Gazociąg Siła Syberii. Grafika: Gazprom

Prezydencki doradca Jurij Uszakow poinformował, że Władimir Putin zamierza podpisać memorandum o dostawach gazu z rosyjskiego Dalekiego Wschodu do Chin podczas planowanej wizyty w Pekinie.

Rosyjski Gazprom i chińskie CNPC mogą podpisać memorandum o dostawach gazu do Chin z Dalekiego Wschodu – poinformował dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller. To już trzecia propozycja dotycząca dostaw do Państwa Środka, choć żadna nie została dotąd zrealizowana.

Projekt Siła Syberii 1 czyli wschodni szlak dostaw gazu z Rosji do Chin zakłada budowę gazociągu pozwalającego na dostarczenie 38 mld m3 surowca rocznie ze złóż, których eksploatacja ma ruszyć przed końcem dekady. Projekt jest jednak zagrożony przez brak środków w Gazpromie oraz niechęć Chińczyków do dzielenia się jego kosztami.

Projekt Siła Syberii 2 (dawniej Gazociąg Ałtaj) zakłada dostawy z zachodniej Syberii, z już eksploatowanych złóż w ilości około 30 mld m3 rocznie. Nadal brakuje umowy w tej sprawie. Chińczycy nie chcą zgodzić się na cenę oferowaną przez Rosjan. Tak jak w przypadku pierwszej Siły Syberii, nie są chętni do dofinansowania inwestycji.

Nowa propozycja Rosjan zakłada dostarczenie surowca obecnego już na Dalekim Wschodzie. – Jako uzupełnienie trwających prac nad wschodnim szlakiem i negocjacji na temat zachodniego szlaku, w bliskiej przyszłości może dojść do podpisania memorandum o porozumieniu w sprawie dostaw gazu do Chin przez gazociągi na Dalekim Wschodzie – informuje Miller. – Ten nowy priorytet będzie ważnym krokiem na rzecz wzmocnienia współpracy w sektorze gazowym jak i pogłębienia dwustronnych, długofalowych stabilnych i wzajemnie korzystnych relacji. Strony uwzględniły projekt we wspólnym programie współpracy strategicznej – dodaje Rosjanin cytowany przez TASS.

Rosyjski Gazprom i chińskie CNPC mają teraz odbyć serię konsulatcji w sprawie ustalenia warunków projektu oraz jego finansowania. Gazprom informuje, że dostawy przez Daleki Wschód mają dotyczyć dodatkowego wolumenu, a nie tego, który pierwotnie miał docierać do Chin przez dwie pierwsze magistrale.

Więcej: Siła Syberii 3 czyli próba racjonalizacji dostaw gazu z Rosji do Chin