Metan z węgla wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski (RELACJA)

24 lipca 2019, 13:30 Energetyka

PGNiG chce sięgnąć po metan z pokładów węgla. To ma być jeden ze sposobów na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również na poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz zmniejszenie emisji metanu do atmosfery.

Wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej w Gilowicach / fot. Piotr Stępiński BiznesAlert.pl

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej PGNiG poinformowało o kończących się testach produkcyjnych na otworach Gilowice-3K i 4H w gminie Miedźna na Śląsku. Już w przyszłym roku wydobywany tam metan zasili lokalną sieć gazowniczą. Gilowice-3K i 4H to system otworów składający się odwiertu pionowego i połączonego z nim otworu horyzontalnego. PGNiG wykonało je w ramach programu Geo-Metan, którego zadaniem jest rozwój metod i technik wydobycia metanu z pokładów węgla. Wiercenia zakończono w 2018 roku, a od lutego tego roku spółka prowadzi testy produkcyjne, które mają określić potencjał produkcji metanu. Wstępne wyniki są na tyle obiecujące, że PGNiG postanowiło wybudować na terenie placu wiertniczego Ośrodek Zbioru Gazu, z którego metan trafi do lokalnej sieci gazowniczej. Ośrodek ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2020 roku.

– Efekty naszych prac w Gilowicach potwierdzają potencjał wydobycia metanu z pokładów węgla. Uzyskaliśmy przypływy gazu w ilościach, które uzasadniają rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji. Po raz pierwszy metan pozyskany ze skał węglonośnych trafi do sieci i będzie mógł być wykorzystany jako czysta alternatywa dla innych paliw używanych w gospodarstwach domowych, firmach i instytucjach – wyjaśnił Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Od 2016 roku PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym prowadzi w Gilowicach prace badawcze w ramach projektu Geo-Metan. Jego celem jest rozwój metod i technik przedeksploatacyjnego wydobycia metanu z pokładów węgla. Według szacunków PGNiG w ten sposób można dodatkowo pozyskiwać do 1,5 mld m sześc. gazu.  W kwietniu spółka podłączyła do sieci generator prądotwórczy o mocy 0,9 MW, zasilany gazem pochodzącego z wydobycia metanu z pokładu węgla. Blok został zainstalowany w Gilowicach na terenie gminy Miedźna.

Wicepremier Jacek Sasin zaznaczył, że przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla to szansa na budowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa w oparciu o własny surowiec. – Dywersyfikacja energetyczna jest jednym z celów naszego rządu. Przed rządami Prawa i Sprawiedliwości, Polska importowała 87 proc. To się zmienia. Dzięki uruchomieniu terminalu LNG w Świnoujściu, import rosyjskiego gazu spadł do 70 procent. Zależy nam na tym, aby samowystarczalność w dostępie do surowców energetycznych realizowali poprzez zwiększenie własnego wydobycia. Mamy możliwości poprawy wydobycia gazu w Polsce. Pozyskanie 1-1,5 mld m sześc. gazu to jest ten plan, który jest możliwy do zrealizowania dzięki programowi Geometan – powiedział dodając, że na realizacji tego projektu skorzysta cała gospodarka.

Zwrócił również uwagę, że dzięki niemu możliwe jest poprawienie bezpieczeństwa pracy górników w kopalniach, ale również zmniejszenie emisji metanu do atmosfery.

W liście do uczestników konferencji, minister Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że pozyskiwanie metanu z pokładów węgla to szansa dla Śląska, który dotychczas był kojarzony głównie z wydobyciem węgla. – Śląsk ma bogactwo różnych możliwości. Chcemy, aby pozyskiwanie metanu z pokładów węgla było pełnoprawnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, a tym samym suwerenności energetycznej. Dzięki projektowi GeoMetan, metan będzie mógł być efektywnie zagospodarowany. Przyniesie to korzyści zarówno PGNiG, jak i spółkom górniczym – stwierdził.

– To już najwyższa pora, by rozwiązać problem metanowości kopalń. GeoMetan to sposób na poprawę bezpieczeństwa w kopalniach, ale również na niemarnowanie surowca – powiedział dr Janusz Jureczka, Dyrektor Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Zaznaczył, że projekt GeoMetan zakłada trzy etapy: badawczo-pilotażowy, badawczo-demonstracyjny oraz eksploatacyjny. – Obecnie realizowany jest drugi etap. Jeżeli odwierty demonstracyjne pokażą, że pod względem ekonomicznym jest to opłacalne rozwiązanie, będzie można przystąpić do trzeciego etapu, czyli wyboru złoża i rozpoczęcia eksploatacji – stwierdził.

Z kolei prezes PGNiG Piotr Woźniak zapewnił, że realizowany w Gilowicach projekt jest bezpieczny i nie niesie ze sobą zagrożeń geologicznych. Przypomniał również, że w ramach programu GeoMetan, PGNiG nawiązało współpracę z Polską Grupą Górniczą. Prace mają być prowadzone na terenie KWK Ruda Ruch Bielszowice. Zapowiedział również, że w ciągu kilku dni PGNiG i PGG podpiszą kolejną umowę na prowadzenie prac w Kopalni Murcki Staszic.

Prezes Woźniak zaznaczył, że z ostatnich szacunków wynika, iż na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 193 mld m sześc. metanu. W trakcie wystąpienia zachęcił również kolejne spółki górnicze m.in. JSW do współpracy w ramach programu GeoMetan. – Liczę, że uda się nam namówić również JSW na wspólne operacje na akceptowalnych warunkach. Poprzedni zarząd postawił zaporowe warunki – powiedział.

BiznesAlert.pl/PGNiG