font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 23 maja, 2017 godz. 14:00   

Mielczarski: Czy LNG z USA jest dobrą opcją? Ile będzie kosztować?

Terminal LNG gazoport Gazowiec w Świnoujściu. fot. Gaz-System

– Z pewnością w chwili obecnej pozytywnym aspektem zakupu gazu LNG z USA jest wzrost uniezależnienia od dostaw z kierunku wschodniego i lepsze wykorzystanie kosztownej infrastruktury gazoportu w Świnoujściu. W dłuższym terminie LNG z USA może przegrać wojnę cenową z gazem ziemnym dostarczanych rurociągami – pisze prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

Jednak średnioterminowo (perspektywa 5 lat) eksporterzy LNG z USA będą dostarczać ten surowiec nawet ze stratami, pokrywając tylko koszty zmienne i mając nadzieję na odzyskanie kosztów stałych w późniejszym terminie. Jest to tym bardziej prawdopodobne wówczas, gdy zacznie kurczyć się rynek azjatycki na skutek dostaw z Rosji. PGNiG i polscy odbiorcy mogą na tym zyskać, jednak nie zależy zapominać o perspektywie długoterminowej (10lat+) zapewnienia dostaw tego surowca do Polski.

Wojna cenowa

Po chwilowym wzroście cen gazu w roku 2016 może czekać nas kolejny okres nadmiaru dostaw, a tym samym spadku cen gazu. Wojnę cenową w gazie, polegającą na zmniejszaniu cen gazu transportowanego przez rurociągi wieszczą znane ośrodki analityczne jak np. The Oxford Institute for Energy Studies.

Rys. 1. Prezentacja Dr. T. Bross, The Oxford Institute for Energy Studies, Flame-Amsterdam, 11 May 2017r.

Prezentacja ta wyraźnie pokazuję niskie ceny gazu w USA (oznaczenie HH – Henry Hub), spadające ceny w Europie (oznaczenie TTF – Title Transfer Facilities, holenderski hub gazowy, obecnie największy w Europie) oraz pełen koszt gazu LNG przywiezionego z USA (oznaczenie Full cost of US LNG), a także możliwe obniżenie cen gazu w Europie, aby powstrzymać napływ gazu z USA (oznaczenie Price was to shut in US LNG). Ceny podane są w US$/MBtu, co odpowiada w przybliżeniu cenie US$/GJ.

Jakie mogą być ceny LNG z USA w Europie?

Gdyby przeanalizować pełne koszty dostawy gazu LNG z USA do Europy kluczowym elementem jest cena nabycia gazu w USA. Analiza kosztów składowych dostaw LNG z USA do Europy wskazuje, że opłacalność US LNG w Europie nawet przy cenie US$2/MBtu w Henry Hub jest trudna do wykazania.

Rys. 2. Koszty nabycia gazu US LNG w Europie. Żródła: Center for Energy Economics Bureau of Economic Geologys. University of Texas -Austin 1 oraz King Abdullah Pertoleum Studies and Research Center.

I chociaż różnice wydają się niewielkie, to każdy US$1/Btu straty, oznacza prawie US$50 milionów strat rocznie na każdą zakontraktowaną tonę (MTPA contracted on an annual basis).

Z drugiej strony zdolności eksportowe LNG w USA gwałtownie się zwiększają i coś z tym gazem trzeba zrobić, ale czy można sprzedawać poniżej kosztów produkcji, przynajmniej w dłuższym horyzoncie czasowym?

Rys. 3 Zdolności eksportowe gazu LNG z USA. Źródło: Platts Special Report: Natural Gas, US LNG vs Pipeline Gas: European Market Share War?, April 2017.