font_preload
PL / EN
Energetyka Węgiel 18 listopada, 2016 godz. 16:15   

Mielczarski: Notyfikacja daje zielone światło reformie górnictwa

Górnictwo

Komisja Europejska uznała plany Polski dotyczące udzielenia 7,95 mld zł wsparcia na złagodzenie społecznych i środowiskowych skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla do 2018 r. za zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Komisja stwierdziła, że wsparcie to nie zakłóci nadmiernie konkurencji. W komentarzu dla portalu BiznesAlert.pl  Prof.dr.hab. inż. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej podkreślił, że to bardzo dobra wiadomość, Bruksela wykazała zrozumienie dla polskiej sytuacji.

– Mamy pewien oddech – Komisja Europejska uznała rządowy plan wydatkowania 7,95 mld zł na pomoc dla zamykanych kopalń węgla w Polsce w 2018 r. za zgodny z zasadami Unii Europejskiej. Ta decyzja to dla Polski same plusy. Rząd może przystąpić do realizacji programu reformowania górnictwa przy wsparciu finansów publicznych, co zdaniem Komisji Europejskiej nie zaburzy nadmiernie reguł konkurencji obowiązujących w państwach członkowskich zgodnie z prawem unijnym – zaznaczył prof. Mielczarski.

-Mam przekonanie, że dla polskiego górnictwa węgla kamiennego rozpocznie się zdecydowanie lepszy czas, tym bardziej, że poprawia się globalna koniunktura na węgiel – zakończył wykładowca Politechniki Łódzkiej.