Ministrowie energii UE podkreślają znaczenie LNG dla rozwoju rynku

14 lipca 2016, 06:30 Alert

(Słowacka prezydencja w Radzie UE/oenergetice.cz/Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik)

Źródło: eu2016.sk

Podczas wczorajszego nieformalnego spotkania ministrów odpowiedzialnych za energetykę z państw Unii Europejskiej, którzy obradowali w stolicy Słowacji, uzgodniono, że każdy kraj ma prawo do wyboru własnej drogi osiągania celów klimatycznych. Co istotne, ministrowie podkreślili znaczenie gazu skroplonego (LNG) jako narzędzia dywersyfikacji źródeł energii. W spotkaniu w Bratysławie uczestniczył specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. energetyki Amos Hochstein. Polskę reprezentował wiceminister energii Michał Kurtyka.

W dyskusji oprócz ministrów odpowiedzialnych za sektor energii udział wzięli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz, przewodniczący Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Jerzy Buzek, a także Amos Hochstein, specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA do spraw międzynarodowej energetyki.

Po nieformalnym spotkaniu ministrów państw Unii Europejskiej minister gospodarki Słowacji Peter Žiga oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz podkreślili potrzebę stworzenia niezbędnej infrastruktury energetycznej i otwarcia rynków surowców.- Przeprowadzenie działań mających na celu dywersyfikację źródeł gazu dzięki dostawom LNG jest konieczne i ważne, szczególnie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Žiga. Podkreślił on jednak, że w tym celu państwa UE muszą zakończyć budowę niezbędnej infrastruktury i połączeń energetycznych. Jak podkreślił słowacki minister, podczas debaty jej uczestnicy zgodzili się, że dostawy LNG mają znaczący potencjał dla Unii Europejskiej.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz powiedział, że rozwój rynku LNG na świecie jest dynamiczny – Zgodnie z przewidywaniami do 2020 r. wolumen LNG dostępny na światowych rynkach wzrośnie o 50 proc. Będzie miał ogromny wpływ na funkcjonowanie rynku gazu, bo stopniowo staje się towarem dostępnym na całym świecie – podkreślił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

– Szefowie resortów odpowiedzialnych za sektor energetyczny stwierdził, że płynny rynek europejski i międzynarodowy jest potrzebny dla zmniejszenia cen energii. Dlatego konieczna jest kontynuacja rozwoju dwustronnych połączeń infrastrukturalnych oraz rozwijanie dialogu z krajami trzecimi – mówił z kolei czeski minister.

Ministrowie ds. energii państw UE na spotkaniu w Bratysławie rozmawiali także o cenach energii dla konsumentów w UE, które kształtowane są w znaczącej części przez rożnego rodzaju opłat i podatki. Są one wyższe, niż w innych krajach rozwiniętych. – Dużą rolę w zmniejszeniu cen powinna odegrać rosnąca konkurencja na rynku. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby otworzyć rynek energii – ocenił Marosz Szefczovicz. W innym wypadku firmy europejskie będą w niekorzystnej sytuacji, a przemysł przeniesie się do krajów z niższymi podatkami, co wiązałoby się z likwidacją części miejsc pracy.