Moody’s: Dekarbonizacja jest kosztowna dla przemysłu

5 października 2018, 13:45 Alert

Agencja ratingowa Moody’s oceniła ryzyka środowiskowe dla 84 sektorów gospodarki odpowiadających za 74,6 bln dolarów długu nominalnego [o 10 proc. więcej niż w roku 2015 roku – przyp. red]. 11 sektorów, które odpowiadają za 2,2 bilionów dolarów długu nominalnego zostało zaliczonych do grupy wysokiego ryzyka kredytowego. Dwa z nich – sektor wydobycia węgla oraz terminale węglowe wraz ze spółkami komunalnymi z nieregulowanymi taryfami – już teraz doświadczają zwiększonej presji kredytowej.

fot. pixabay.com

Polityka redukcji emisji szkodliwych substancji wymaga zmiany modeli biznesowych i zmniejszenia marż w krajach rozwiniętych. Zdaniem ekspertów Moody’s w ciągu 3-5 lat pozostałe 9 sektorów: przemysł samochodowy, materiałów budowlanych, chemii, przemysł wydobywczy ropy i gazu, metalurgiczny a także logistyka oraz przewozy lądowe i morskie – odczuje wpływ ryzyka środowiskowego na ich zdolność kredytową.

– ,,Nieuregulowane narzędzia i przedsiębiorstwa energetyczne są bezpośrednio narażone na presję polityczną dotyczącą redukcji emisj, co będzie stale zakłócać modele biznesowe i marże w dojrzałych gospodarkach” – skomentował Rahul Ghosh, wiceprezes Moody’s. – ,,W przypadku sektora węglowego uwarunkowania środowiskowe ograniczyły jakość kredytu, zmniejszając popyt na towar, chociaż stopień jego oddziaływania różni się w zależności od regionu i rodzaju węgla” – dodał przedstawiciel agencji.

Środki służące zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych oraz przepisy zwiększające ochronę środowiska stwarzają wysokie bądź bardzo wysokie ryzyka dla 16 sektorów o całkowitym zadłużeniu na poziomie 3,7 bln dolarów.

Według agencji Moody’s ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi może wpływać na działalność operacyjną i inwestycje kapitałowe emitentów papierów wartościowych lub prowadzić do zakłóceń łańcucha dostaw, a w konsekwencji do niestabilności rynku światowego.

Ze względu na normy jakości powietrza,13 sektorów przemysłowych jest narażonych na wysokie bądź bardzo wysokie ryzyko. Kolejne 14 sektorów, w tym władze rządowe i lokalne w krajach rozwijających się, zostały sklasyfikowane jako wysoce ryzykowne ze względu na ich podatność na klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka, 4 sektory mają wysokie ryzyko związane z niedoborem wody.

Dla 22 sektorów z długiem na poziomie 10,1 bln dolarów ryzyka środowiskowe określone są jako umiarkowane – firmy te mają więcej czasu na dostosowanie modeli biznesowych do wymogów gospodarki niskoemisyjnej. Połowa zadłużenia w tym sektorze dotyczy krajów rozwijających się, takich jak małe, zależne od rolnictwa społeczeństwa, podatne na wpływ zmian klimatu.

Kommiersant/Patrycja Rapacka