font_preload
PL / EN
Innowacje PAP 12 października, 2017 godz. 11:15   
KOMENTUJE: Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Bateria co dziewiątego auta elektrycznego może być z Polski

Morawiecki korea Wicepremier Mateusz Morawiecki w Korei Południowej. Fot. MR
Bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski – oświadczył w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki przy okazji wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności.

Ta inwestycja wpisuje się bardzo mocno w naszą strategię elektromobilności – mówił Morawiecki. Jak dodał, wszyscy widzimy, że trend elektromobilności jest już „za zakrętem”, a Polska przyciąga coraz więcej inwestycji zagranicznych.

„Polska staje się jednym z kluczowych węzłów globalnego łańcucha wartości w tak zaawansowanych dziedzinach jak elektromobilność” – ocenił wicepremier.

W czwartek Agencja Rozwoju Przemysłu w imieniu Ministra Rozwoju udzieliła spółce LG Chem Wrocław zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej podstrefy ekonomicznej Wrocław-Kobierzyce. Koreański LG Chem – filia koncernu LG – zamierza tam wybudować fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Budowa ma zostać ukończona w 2018 r., fabryka ma być w stanie wyprodukować nawet 100 tys. baterii rocznie.

Ma to być największa tego typu fabryka w Europie; odbiorcami mają być czołowe koncerny motoryzacyjne. Bezpośrednie zatrudnienie w fabryce ma znaleźć 2,5 tys. ludzi. LG planuje też stworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego.

Część akcyzy na fundusz elektromobilności

W budżecie na 2018 rok i w kolejnych latach „część płatności na akcyzę” będzie alokowana w funduszu elektromobilności – poinformował w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że takie działanie ma wesprzeć krajowe inwestycje w ten rodzaj przemysłu.

„W budżecie przyszłorocznym i kolejnych lat część płatności na akcyzę będzie alokowana w funduszu elektromobilności, właśnie po to, żeby wesprzeć krajowe inwestycje w zakresie elektromobilności” – powiedział Morawiecki podczas uroczystości wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności w Polsce.

Wicepremier dodał, że cieszy się, iż koreański inwestor nam zaufał.

„To jeden z dowodów, że nasz kraj jest bardzo otwarty (…). Chcemy przyciągać zaawansowanych technologicznych inwestorów – takim inwestorem jest LG Chem. To wyraźny znak, że gospodarka przyspiesza, inwestycje przyspieszają, czego dowód już będziemy mieli w trzecim kwartale, bardzo wyraźny przyrost inwestycji” – zaznaczył Morawiecki. „Bardzo się z tego cieszę” – dodał.
Polska Agencja Prasowa