font_preload
PL / EN
Cyberprzestrzeń Innowacje 17 marca, 2017 godz. 10:15   
REDAKCJA

Morawiecki: Synergia dużych firm z małymi napędzi rozwój start-upów

Wicepremier Mateusz Morawiecki, Fot.: Ministerstwo Rozwoju

Prezydent Andrzej Duda po raz drugi zaprosił 10 polskich start-upów, które miały możliwość zaprezentowania swoich produktów i usług przed głową państwa, a także zaproszonymi inwestorami z całej Polski. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier Mateusz Morawiecki. Ministerstwo Rozwoju ufundowało również nagrodę dla trzech wyróżniających się młodych firm, których profil działalności wpisuje się w obszary prezentowane na targach Hannover Messe 2017.

Podczas wydarzenia, organizowanego wspólnie z Fundacją Startup Poland, tym razem na scenie swoje produkty i usługi zaprezentowali przedstawiciele start-upów działających w modelu B2B (biznes dla biznesu).

Każdy start-up miał 4 minuty na zaprezentowanie swoich możliwości oraz zachęcenie kilkudziesięciu potencjalnych inwestorów do wspólnych projektów. Ponadto każdy finalista otrzymał z rąk Prezydenta RP specjalne „paszporty” uprawniające do udziału w jednej z misji gospodarczych głowy państwa.

W obecnej edycji konkursu Start-upy w Pałacu, Ministerstwo Rozwoju ufundowało nagrodę dla trzech wyróżniających się młodych firm, których profil działalności wpisuje się w obszary prezentowane na targach Hannover Messe 2017.

– Izrael z pustyni stał się oazą dla start -upów. Nasz system innowacji czeka taka sama droga. Aby tak się stało, będziemy aktywnie wspierać współpracę dużych firm z młodymi spółkami technologicznymi. Dzisiaj wyróżniamy dodatkowo trzy start-upy. Będą one miały możliwość zaprezentować swoją ofertę na targach Hannover Messe, których w tym roku Polska jest krajem partnerskim – poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Nagrodą będzie bezpłatny udział w Międzynarodowych Targach Przemysłowych w Hanowerze. Wyróżnionym start-upom, udostępniona zostanie powierzchnia wystawiennicza. Ministerstwo sfinansuje także przelot oraz noclegi w Niemczech dla dwóch osób z każdego wyróżnionego start-upu. Firmy, będą mogły zaprezentować swoje osiągnięcia jak i pozyskać nowe, cenne kontakty międzynarodowe.

Nagrodę Ministerstwa Rozwoju otrzymały:

  • XTPL Spółka technologiczna, która rozwija chronioną patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzących. Ultracienkie przewody znajdują zastosowanie przede wszystkim w wyświetlaczach, ekranach dotykowych i ogniwach słonecznych. Technologia XTPL jest w stanie efektywniej wykorzystać energię słoneczną, dzięki czemu urządzenia, które z niej korzystają, zużywają mniej energii. Dzisiejsza technologia wytwarzania przewodów opiera się na rzadkich zasobach, kontrolowanych głównie przez Chiny. Technologia XTPL oparta jest na ogólnodostępnym nanosrebrze, a co więcej posiada więcej zastosowań.
  • HussarTech Startup zajmujący się komercyjnym zastosowaniem wynalazku jakim jest hybrydowy materiał o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych. Materiał zabezpiecza przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów pozwalając na dłuższe zachowanie higieny i estetyki produktów i materiałów. Może być on wykorzystywany do szerokiej gamy produktów, cechuje się wyższą wydajnością i ekonomią w porównaniu do dostępnych na rynku materiałów bakteriobójczych.
  • Billon Group Firma technologiczna, która stworzyła pierwszy na świecie system pieniądza elektronicznego umożliwiający obrót złotym polskim oraz innymi walutami w zgodzie z regulacjami oraz bez ograniczeń czasu i miejsca. Bezpieczeństwo gwarantuje zastosowanie technologii blockchain, chmury oraz zaawansowanej kryptologii. Nasze rozwiązanie skierowane jest do banków oraz firm, które chcą wzmocnić cyfrowe zaangażowanie swoich klientów, rozszerzyć swój rynek docelowy oraz cyfryzować swoje procesy biznesowe.

„Start-upy w Pałacu” to wspólny projekt Kancelarii Prezydenta RP oraz Fundacji Startup Poland, którego celem jest promowanie polskich start-upów oraz umożliwianie im nawiązania nowych kontaktów biznesowych w kraju i na świecie.

Ministerstwo Rozwoju